Kontakta Kulturskolan

Kulturskolan
Telefon: 090-16 59 53

Besöksadress: Umestan, Paradvägen 36 och Hamnmagasinet, Västra strandgatan 4

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Vanliga frågor

Vi har sammanställt svar på de vanligaste frågorna vi får så innan ni kontaktar oss vänligen läs igenom dessa.

 

Kontakta Kulturskolan

Här hittar du kontaktuppgifter till Kulturskolans administration och ledning samt till ett urval lärare. En fullständig lista med kontaktuppgifter till lärare/ledare är under uppbyggnad.

Sjukanmälan gör du i studyalong appen eller genom att logga in på www.studyalong.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Det kan också göras via telefon, sms eller e-post direkt till respektive lärare/ledare. Kontaktuppgifter hittar du genom att logga in på www.studyalong.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster Om du saknar kontaktuppgifter går det också bra att ringa växeln på tel: 090-16 10 00.

Beatrice Hammar

Avdelningschef

Telefon: 090-16 23 69

E-post: beatrice.hammar@umea.se


Jenny Forslund

Enhetschef

Telefon: 090-16 34 70

E-post: jenny.forslund@umea.se

 

Emma Skog

Kommunikation, marknadsföring

Telefon: 090-16 34 86

E-post: emma.skog@umea.se


Lisa Sandgren

Verksamhetssamordnare, Skapande skola, elevärenden, administration
Telefon: 090-16 59 53
E-post: lisa.sandgren@umea.se


Rickard Eklund

Verksamhetssamordnare Skapande lördag, teater, evenemang och utåtriktad verksamhet

Telefon: 090-16 34 65

E-post: rickard.eklund@umea.se


Henrik Sjöberg

Verksamhetssamordnare musik, evenemang och utåtriktad verksamhet

Telefon: 090-16 59 97

E-post: henrik.sjoberg@umea.se


Jessica Marklund

Processledare, El Sistema

Telefon: 070-655 75 22

E-post: jessica.marklund@umea.se


Hans Perneholm

Tekniker, instrumentservice, instrumentuthyrning

Telefon: 090-16 59 96

E-post: hans.perneholm@umea.se


Daniel Häggkvist

Scentekniker

E-post: daniel.haggkvist@umea.se

Om du vill komma i kontakt men någon av våra lärare/pedagoger, vänligen logga in på www.studyalong.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster Där hittar du både e-post och telefonnummer. Där kan du också göra en frånvaroanmälan.

 

Allmän telefon till musiklärarnas arbetsrum på midgårdsskolan 090-16 59 91, 090-16 59 95

Övrig information
Information om kulturskolans avgifter hittar ni under Avgifter
Information om möjligheter att hyra instrument hittar ni under Instrumentuthyrning
Information om våra evenemang hittar ni under Kulturskolans evenemangskalender

 

Postadress:
Umeå Kommun
Kulturskolan i Umeå
901 84 UMEÅ
SVERIGE

Skriv ut
Senast uppdaterad: 10 februari 2021
Publicerad: 10 maj 2017
Sidan publicerad av: Emma Skog