Bild

Skapande lördag!

Kontakta Kulturskolan

Kulturskolan
Telefon: 090-16 59 53

Besöksadress: Umestan, Paradvägen 36 och Hamnmagasinet, Västra strandgatan 4

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag–fredag 08.00–17.00

Lördag 3 febriari är det äntligen Skapande lördag igen! Här får både små och stora barn göra olika typer av skapande aktiviteter, det kan vara skapande i ateljén, dansa eller spela trummor, prova på ett instrument, eller prova kostym och leka i sagorummet. Vi har också flera läshörnor och krypin där barn kan få ta det lite lugnt. Allt med fokus på barnens kreativitet och rörelsefrihet. Varje lördag visar vi också en scenkonstföreställning vid två tillfällen.

Läs mer om vårens alla Skapande lördag-tillfällen samt vårens pop-up på Mariehem!

Skapande lördag våren 2024

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 19 januari 2024
Sidan publicerad av: Emma Skog