Hälsning från Rally Sweden 

Kontakta Forslundagymnasiet

Forslundagymnasiet
Telefon: 090-16 41 60

Besöksadress: Forslunda 1, 905 91 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Rally Sweden vill rikta ett stort varmt tack till alla fantastiska partners kring Rally VM.

Rally Sweden: "Vi visste det skulle vara en tuff uppgift att flytta Sveriges största återkommande sportevenemang, men utifrån omvärldens respons har vi lyckats överträffa de flestas förväntningar. Som ett första år i Umeå och Västerbotten ska vi alla känna oss oerhört stolta över det vi presterat tillsammans.

Vi får många hälsningar och mail om att årets Rally Sweden höll högsta nivå och FIA, WRC Promoter och VM-teamen är samtliga lyriska över vår prestation tillsammans.

Sett till de TV-bilder vi spridit till miljontals människor världen över så har det sett magiskt ut där solen och vinterlandskapet hjälpte oss på traven. Blir spännande att återrapportera alla siffror när vi har dom framför oss".

/Glenn Olsson, vd Rally Sweden

Se film från rallyt här (länken går till YouTube) Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Bild

Foto: Rally Sweden

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 3 mars 2022
Sidan publicerad av: Tora Ahnlund