Inför gymnasievalet åk 8 och 9

Kontakta Forslundagymnasiet

Forslundagymnasiet
Telefon: 090-16 41 60

Besöksadress: Forslunda 1, 905 91 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Går du i årskurs 8 eller 9 och är nyfiken på Forslundagymnasiet?
Följande gymnasievalsaktiviteter går av stapeln på Forslunda under läsåret 23-24

Infokväll/Öppet hus
Under våra infokvällar får du svar på frågor om våra program och hur det är att vara elev hos oss. Du träffar rektor, lärare och elever från våra program som berättar och visar vad vi gör på skolan. Infokvällen för vårdnadshavare till elever i åk 9 hålls den 28 november kl. 18:30-ca 20:00
i Dagrummet på Forslundagymnasiet.

Öppet hus för elever åk 9 hålls 27 januari kl. 11.00-13.00.

Skolbesöksveckan v.47 (21-24 november)
Du som går i åk 9 i Umeå kommun eller någon av kranskommunerna kommer, under dagtid, att kunna besöka Forslundagymnasiet under skolbesöksveckan. Du kommer att få mer information om skolbesöksveckan av din nuvarande skola. Anmälan stänger i samband med höstlovet (fredag v. 43).

Skolbesöksveckan v.9 (27 feb-1 mars)

Du som går i årskurs 8 är välkommen att besöka Forslundagymnasiet under skolbesöksveckan (dagtid). Du kommer att få mer information om skolbesöksveckan av din nuvarande skola. Anmälan stänger i början av februari.

PRASO
Från och med vecka 48 och till och med vecka 6 erbjuder vi prasobesök (praktisk skolorientering) på Forslundas gymnasieprogram. Praso innebär att du som går i nian får följa med en klass för att prova på hur det är att gå där - det här är ett jättebra tillfälle att känna efter om programmet/skolan passar dig. Anmälan via vår skolwebb öppnar under v.47-48.

Digital rundvandring
Om du inte har möjlighet att besöka oss på plats kan en digital rundvandring vara ett alternativ. Klicka på länken nedan för att besöka oss digitalt.

Digital rundvandring Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Forslundagymnasiet erbjuder följande program:

Naturbruksprogrammet Djurvård Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Naturbruksprogrammet Hästhållning Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Naturbruksprogrammet Lantbruk Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Bygg- och anläggningsprogrammet inriktning Mark och anläggning Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Bild

Bildtext (Ändras i inställningar och glöm inte alt-text)

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 8 februari 2024
Sidan publicerad av: Tora Ahnlund