Fina resultat i regionala UF-mässan!

Kontakta Dragonskolan

Dragonskolan
Telefon: 090-16 24 20

Besöksadress: Dragongatan 1, 903 22 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Torsdag 14 mars genomfördes regionala Uf-mässan i Skellefteå - Enteprenörskap på riktigt, där cirka 180 av Dragonskolans 260 UF-elever deltog. Trots en lång dag genomförde eleverna mässan på ett föredömligt sätt och kammade hem fina placeringar.

Inför och under mässan har eleverna kunnat tävla i en mängd olika tävlingar och vi är stolta över den bredd som eleverna på skolan visat upp. Fem av de tio nominerade företagen i tävlingen Årets affärsplan kommer från Dragonskolan likaså sex av 15 nominerade till Årets företag.

Mässan avslutades med tacobuffé på Folkparken i Skellefteå och en storartad prisutdelning ledd av bland annat Farao Groth. Dragonskolan tilldelades nio pallplatser till elever från sex olika klasser. UF-företaget SociaLift kvalificerade sig även till att få medverka på den nationella UF-mässan i Stockholm 6-7 maj.

Stort grattis till årets pristagare
Ting Odlander Nilsson, Tajarin UF: Bästa Säljare 3:e plats
Cozymade: Årets Hantverk 3:e plats
Pure fruit: Årets hållbara 2:a plats
Values UF: Årets samhällsentreprenör 3:e plats
T-shirt for a cause: Årets vara 3:e plats
Herstory UF: Årets hållbara 3:e plats
6 snack UF: Årets Innovation 2:a plats
SociaLift: Årets UF-företag 3:e plats och Årets tjänst 3:e plats

För mer information kontakta:
Sten Persson
rektor Dragonskolan
076-147 80 87
sten.persson@umea.se

Läs mer om Ekonomiprogrammet på Dragonskolan Öppnas i nytt fönster.
Läs mer om Ung Företagsamhet Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 23 augusti 2019
Sidan publicerad av: Andreas Moberg