Per Holknekt besökte Dragonskolan

Kontakta Dragonskolan

Dragonskolan
Telefon: 090-16 24 20

Besöksadress: Dragongatan 1, 903 22 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Torsdag 7 december hade klass EK3AB besök av entreprenören och inspiratören Per Holknekt. Han berättade om hur han lyckades bygga upp succeföretaget Odd Molly, bli skateboardproffs och framgångsrik publisher genom att strunta i sina brister, våga testa och vara sitt eget bästa jag.

Per berättade om sin företagsresa och eleverna fick möjlighet att ställa frågor kring entreprenörskap. – Det var verkligen ett jätteroligt och uppskattat besök! Per har en oerhört bred erfarenhet att dela med sig av till våra elever, säger Pernilla Öhrn och fortsätter: – I mindre grupp vågade dessutom våra elever att ställa många relevanta frågor.

För mer information kontakta:
Pernilla Öhrn
lärare i företagsekonomi, juridik och entreprenörskap
090-162561
mejl Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. 

Bild

Per Holknekt

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 8 december 2017
Sidan publicerad av: Marie Nygren