Med anledning av inläggen om sexism på skolan

Kontakta Dragonskolan

Dragonskolan
Telefon: 090-16 24 20

Besöksadress: Dragongatan 1, 903 22 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Ingen elev på Dragonskolan, eller nån annanstans, ska behöva uppleva detta. Vi vill att alla elever ska trivas i våra lokaler och känna sig trygga och säkra.

Vi har nolltolerans mot trakasserier, diskriminering och kränkningar och ser detta som ett stort misslyckande. Vi har uppenbarligen inte arbetat tillräckligt med dessa frågor. Nu måste vi jobba ännu hårdare tillsammans med elever och personal.

Vi välkomnar debatten och den uppmärksamhet den har fått. Vi har uppenbarligen inte arbetat tillräckligt med dessa frågor. Vi ska göra allt vi kan för att det här beteendet försvinner från skolan och samhället i stort.

/ Skolledningen

Bild

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 26 oktober 2017
Sidan publicerad av: Marie Nygren