• Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / Toppresultat för Umeå - nio av tio elever tar examen på kommunala gymnasieskolor

Toppresultat för Umeå - nio av tio elever tar examen på kommunala gymnasieskolor

Kontakta Dragonskolan

Dragonskolan
Telefon: 090-16 24 20

Besöksadress: Dragongatan 1, 903 22 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Av de elever som lämnade någon av de kommunala gymnasieskolorna vårterminen 2017 nådde 90 procent en gymnasieexamen. Det är ett starkt förbättrat resultat i förhållande till föregående år. Även avgångselevernas uppnådda meritvärden ökar något.

För ett par veckor sedan presenterade Sveriges kommuner och landsting (SKL) undersökningen ”Öppna jämförelser för gymnasieskolan”. Den visar att de kommunala gymnasieskolorna i Umeå är näst bäst i landet i kommungruppen med jämförbara kommuner när det gäller andel elever som får en gymnasieexamen. När resultatet viktas mot socioekonomiska bakgrundsfaktorer har de kommunala gymnasieskolorna bäst resultat i hela kommungruppen. Resultatet i undersökningen byggde på siffror från 2016. Eftersom siffrorna har förbättrats till 2017 finns goda chanser till en ny topplacering i nästa års Öppna jämförelser.

Läs mer härlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Bild

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 5 oktober 2017
Publicerad: 5 oktober 2017
Sidan publicerad av: Marie Nygren