Författare från första klass

Kontakta Linblommans skola F–6

Linblommans skola F–6
Telefon: 090-16 59 06
E-post:

Besöksadress: Sönkmyrvägen 20

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Vår läs-och skrivinlärning bottnar i arbetssättet Att skriva sig till läsning vilket betyder just det, att eleverna lär sig läsa genom skrivandet. Detta gör vi genom att använda datorn som skrivverktyg och vi lägger det finmotoriskt svåra bokstavsformandet med penna åt sidan i första klass.

Arbetssättet bygger på engagemang och gemensamt skapande samt att eleverna känner att deras arbeten har tydliga mottagare vilket innebär att deras arbeten är viktiga på riktigt. Redan från första klass blir eleverna författare, läsare, vana bloggare, användare av digitala program men framför allt får alla lyckas, en tro på sig själva och därmed lust att lära!

Läs mer om skolans verksamhet under Om oss.

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 17 december 2020
Sidan publicerad av: Gabrielle Hultdin