Kontakta oss

Kontakta Midgårdsskolan

Midgårdsskolan
Telefon: 090-16 59 50

Besöksadress: Regementsområdet, Umestans Företagspark, hus 200, 903 47 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Här finns kontaktuppgifter till oss som arbetar på Midgårdsskolan. Hittar du inte den du söker kan du ringa till vår reception på telefonnummer 090-16 59 50 eller till Umeå kommuns växel på telefonnummer 090-16 10 00 så hjälper de de dig vidare till rätt person.

Vi håller på att uppdatera våra kontaktlistor, det betyder att det under månadsskiftet augusti/september kan finnas inaktuella uppgifter eller saknas telefonnummer. Vi ber om ursäkt för detta och hoppas kunna publicera korrekt information senast i slutet av september. Saknar du kontaktuppgifter till någon kan du kontakta vår reception (se ovan).

Policy för externa besökare och informationsspridning via bokbord

Vi vill vara en öppen plats där eleverna får kunskaper om samhället utanför skolan. Organisationer, myndigheter och politiska partier har därför möjlighet att besöka oss. Däremot är skolan inte en plats för kommersiell marknadsföring.
Mer information om vad som gäller för externa besökare och hur du och din organisation gör för att besöka oss hittar du härlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Vill du hyra lokal hos oss?

Midgårdsskolans lokaler kan hyras av interna/externa grupper under förutsättning att det inte påverkar skolans ordinarie verksamhet. Läs mer om lokaluthyrning och anmäl ditt intresse här.

Anita Neidebro
administratör
090-16 59 07

anita.neidebro@umea.se

Annika Hedman
ekonom
090-16 59 64
annika.hedman@umea.se

Carina Lilja
administratör
090-16 59 50
carina.lilja@umea.se

Carina Ovesson
administratör
090-16 59 83
carina.ovesson@umea.se

Katrin Persson
schemaläggare
090-16 59 55
katrin.persson@umea.se

Therése Swärd
kommunikatör
090-16 59 59
therese.svard@umea.se

Elisabeth Johannesson
bibliotekarie
090-16 59 79
elisabeth.johannesson@umea.se

Vanja Wikström
bibliotekspedagog
090-16 59 79
vanja.wikstrom@umea.se

Britta Syd
elevkonsulent
070-247 69 16
britta.syd@umea.se

Inger Appelblad
kurator
BL, DN, EM, NA, TE och gymnasiesärskolan
070-699 17 29
inger.appelblad@umea.se

Camilla Lundkvist
kurator
MU och SA
070-304 64 72
camilla.lundkvist@umea.se

Emelinda Karlsson

kurator
Introduktionsprogrammen
070-370 17 50

emelinda.karlsson@umea.se

Henrik Sjöberg
institutionstekniker
070-651 80 14
henrik.sjoberg@umea.se

Daniel Rudstedt
institutionstekniker
072-527 38 78
daniel.rudstedt@umea.se

Mats Kyrö
IT-tekniker
090-16 15 89
mats.kyro@umea.se

Mikael Sjödin
lokalvård
070-792 31 77
mikael.sjodin@umea.se

Ellinor Häreskog
rektor
MU
090-16 59 68
070-659 29 18
ellinor.hareskog@umea.se

Erik Pettersson
rektor
BL, DN, EM och TE
090-16 59 62
073-073 80 47
erik.pettersson@umea.se

Fredrik Lindmark
rektor
NA och SA
090-16 59 66
070-356 59 66
fredrik.lindmark@umea.se

Susanne Berglund
rektor
Introduktionsprogram
070-850 25 09

susanne.berglund@umea.se

Stina Andersson
administrativ chef
072-242 64 46
stina.andersson@umea.se

Maria Olsson
skolsköterska, plan 1, hus 10
mån och ons. kl. 8.00-16.30
tors (jämna v.) kl. 8.00-16.30
090-16 59 92
maria.olsson@umea.se

Jenny Lindberg
skolsköterska, plan 2, hus 17
090-16 59 87
jenny.lindberg.3@umea.se

Annika Leinonen Vänman
skolsköterska, plan 1, hus 17
Språkintroduktion
090-16 59 88
annika.leinonenvanman@umea.se

Ann-Louise Sjögren
skolsköterska, hus 140
Individuellt alternativ och
Yrkesintroduktion
070-388 65 50
ann-louise.sjogren@umea.se

Anna-Lena Nordström
specialpedagog
BL, DN, EM, MU och TE
076-945 64 59
anna-lena.nordstrom@umea.se

Kristina Nilsson
specialpedagog
NA, RL, SA och VO
070-622 66 27
kristina.a.nilsson@umea.se

Åsa Holmberg
speciallärare matematik
090-16 59 84
072-243 00 25
asa.m.holmberg@umea.se

Margareta Bonnedahl
speciallärare svenska
margareta.bonnedahl@umea.se

Christina Jonsson
studie- och yrkesvägledare
Gymnasiesärskolan
090-16 24 13
076- 138 96 37
christina.jonsson@umea.se

Grethel Burström
studie- och yrkesvägledare
NA, SA och Språkintroduktion
090-16 59 69
070-330 20 48

grethel.burstrom@umea.se

Lena Frantz
studie- och yrkesvägledare
BL, DN, EM, MU och TE
090-16 57 84
073-042 60 55
lena.frantz@umea.se

Sven Ollander
studie- och yrkesvägledare
Individuellt alternativ
090-16 58 52
sven.ollander@umea.se

Sara Markström
studie- och yrkesvägledare
Yrkesintroduktion
sara.markstrom@umea.se

Robert Jonsson
1:e vaktmästare
090-16 59 54
robert.jonsson@umea.se

Malin Linderstedt
vaktmästare
090-16 59 54
malin.linderstedt@umea.se

Elin Sjöströmlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster är samordnare för VFU på Midgårdsskolan. Under din första dag som VFU-student hos oss kommer hon att möta upp dig och hålla ett kort introduktionsmöte där du får information om annat som kan vara bra att veta. Om du har några frågor kring inför din VFU kan du kontakta henne via telefon eller e-post.

Varmt välkommen till oss Midgårdsskolan!

Skriv ut
Senast uppdaterad: 20 augusti 2019
Publicerad: 19 april 2017
Sidan publicerad av: Therése Swärd