Lyssna
Kontakt

Kontakta oss

Kontakta Midgårdsskolan

Midgårdsskolan
Telefon: 090-16 59 50

Besöksadress: Regementsområdet/Umestan

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Här finns kontaktuppgifter till oss som arbetar på Midgårdsskolan. Hittar du inte den du söker kan du ringa till Umeå kommuns växel på telefonnummer 090-16 10 00 så kopplar de dig vidare till rätt person.

Policy för externa besökare och informationsspridning via bokbord

Vi vill vara en öppen plats där eleverna får kunskaper om samhället utanför skolan. Organisationer, myndigheter och politiska partier har därför möjlighet att besöka oss. Däremot är skolan inte en plats för kommersiell marknadsföring. Mer information om vad som gäller för externa besökare och hur du och din organisation gör för att besöka oss hittar du härlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Vill du hyra lokal hos oss?

Midgårdsskolans lokaler kan hyras av interna/externa grupper under förutsättning att det inte påverkar skolans ordinarie verksamhet. Läs mer om lokaluthyrning och anmäl ditt intresse här.

Anita Neidebro
administratör
090-16 59 07

anita.neidebro@umea.se

Annika Hedman
ekonom
090-16 59 64
annika.hedman@umea.se

Carina Lilja
administratör
090-16 59 50
carina.lilja@umea.se

Carina Ovesson
administratör
090-16 59 83
carina.ovesson@umea.se

Katrin Persson
schemaläggare
090-16 59 55
katrin.persson@umea.se

Therése Swärd
kommunikatör
090-16 59 59
therese.svard@umea.se

Elisabeth Johannesson
bibliotekarie
090-16 59 79
elisabeth.johannesson@umea.se

Vanja Wikström
bibliotekspedagog
090-16 59 79
vanja.wikstrom@umea.se

Britta Syd
elevkonsulent
070-247 69 16
britta.syd@umea.se

Anna Westman
kurator
ES-4, NA, RL, SA och VO
090-16 58 63
070-511 02 27
anna.vestman@umea.se

Kristina Sandström
kurator
BL, DN, EM, MU och TE
090-16 59 51
070-271 03 37
kristina.sandstrom.2@umea.se

Lena Ström

kurator
Språkintroduktion
090-16 59 86

076-136 15 10

lena.strom@umea.se

Henrik Sjöberg
institutionstekniker
070-651 80 14
henrik.sjoberg@umea.se

Daniel Rudstedt
institutionstekniker
072-527 38 78
daniel.rudstedt@umea.se

Kjell Hansson
IT-tekniker
090-16 59 49
kjell.hansson@umea.se

Mats Kyrö
IT-tekniker
090-16 15 89
mats.kyro@umea.se

Mikael Sjödin
lokalvård
070-792 31 77
mikael.sjodin@umea.se

Carina Claesson Söderström
rektor
Gymnasiesärskola, RL och VO
070-686 37 07
carina.soderstrom@umea.se

Ellinor Häreskog
rektor
MU
090-16 59 68ell
070-659 29 18
ellinor.hareskog@umea.se

Erik Pettersson
rektor
BL, DN, EM och TE
090-16 59 62
073-073 80 47
erik.pettersson@umea.se

Fredrik Lindmark
rektor
NA och SA
090-16 59 66
070-356 59 66
fredrik.lindmark@umea.se

Stina Andersson
administrativ chef
072-242 64 46
stina.andersson@umea.se

Ibrahim Alhakim
rektor
Språkintroduktion
070-645 23 45

ibrahim.alhakim@umea.se

Lena Karlsson
skolsköterska, b.v. hus 17
AHV/HRB, BL, DN, EM, MU, RL, TE och VO
090-16 59 87
lena.m.karlsson@umea.se

Maria Olsson
skolsköterska, plan 1, hus 10
NA och SA
090-16 59 92
maria.olsson@umea.se

Annika Leinonen Vänman
skolsköterska, plan 1, hus 17
Språkintroduktion
090-16 59 88
annika.leinonenvanman@umea.se

Anna-Lena Nordström
specialpedagog
BL, DN, EM, MU och TE
076-945 64 59
anna-lena.nordstrom@umea.se

Kristina Nilsson
specialpedagog
NA, RL, SA och VO
070-622 66 27
kristina.a.nilsson@umea.se

Åsa Holmberg
speciallärare matematik
090-16 59 84
072-243 00 25
asa.m.holmberg@umea.se

Margareta Bonnedahl
speciallärare svenska
margareta.bonnedahl@umea.se

Christina Siddique
studie- och yrkesvägledare
Gymnasiesärskolan
090-16 24 13
076- 138 96 37
christina.siddique@umea.se

Grethel Burström
studie- och yrkesvägledare
NA, RL, SA, TE och VO
090-16 59 69
070-330 20 48

grethel.burstrom@umea.se

Eva Koppari

studie- och yrkesvägledare
Språkintroduktion
090-16 59 26
070-383 26 16

eva.koppari@umea.se

Lena Frantz
studie- och yrkesvägledare
BL, DN, EM och MU
090-16 57 84
073-042 60 55
lena.frantz@umea.se

Sven Ollander
studie- och yrkesvägledare
Individuellt alternativ och Yrkesintroduktion
090-16 58 52
sven.ollander@umea.se

Christer Blomquist
stödpedagog
christer.blomquist@umea.se

Robert Jonsson
1:e vaktmästare
090-16 59 54
robert.jonsson@umea.se

Malin Linderstedt
vaktmästare
090-16 59 54
malin.linderstedt@umea.se

Elin Sjöströmlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster är samordnare för VFU på Midgårdsskolan. Under din första dag som VFU-student hos oss kommer hon att möta upp dig och hålla ett kort introduktionsmöte där du får information om annat som kan vara bra att veta. Om du har några frågor kring inför din VFU kan du kontakta henne via telefon eller e-post.

Varmt välkommen till oss Midgårdsskolan!

Skriv ut
Senast uppdaterad: 28 november 2018
Publicerad: 19 april 2017
Sidan publicerad av: Therése Svärd

Midgårdsskolan
Regementsområdet
Box 3054
903 02 Umeå

Tel: 090- 16 59 50
E-post: midgardsskolan@umea.se

Umeå kommun