Lyssna
Kontakt

Kontakta oss

Kontakta Midgårdsskolan

Midgårdsskolan
Telefon: 090-16 59 50

Besöksadress: Regementsområdet/Umestan

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Här finns kontaktuppgifter till all personal som arbetar på Midgårdsskolan. Hittar du inte den du söker kan du ringa till Umeå kommuns växel på telefonnummer 090-16 10 00 så kopplar de dig vidare till rätt person.

Anita Neidebro
administratör
090-16 59 07

anita.neidebro@umea.se

Annika Hedman
ekonom
090-16 59 64
annika.hedman@umea.se

Carina Lilja
administratör
090-16 59 50
carina.lilja@umea.se

Carina Ovesson
administratör
090-16 59 83
carina.ovesson@umea.se

Katrin Persson
schemaläggare
090-16 59 55
katrin.persson@umea.se

Therése Swärd
kommunikatör
090-16 59 59
therese.svard@umea.se

Elisabeth Johannesson
bibliotekarie
090-16 59 79
elisabeth.johannesson@umea.se

Vanja Wikström
bibliotekspedagog
090-16 59 79
vanja.wikstrom@umea.se

Britta Syd
elevkonsulent
070-247 69 16
britta.syd@umea.se

Anna Westman
kurator
ES-4, NA, RL, SA och VO
090-16 58 63
070-511 02 27
anna.vestman@umea.se

Kristina Sandström
kurator
BL, DN, EM, MU och TE
090-16 59 51
070-271 03 37
kristina.sandstrom.2@umea.se

Lena Ström

kurator
Språkintroduktion
090-16 59 86

076-136 15 10

lena.strom@umea.se

Midgårdsskolans lokaler kan hyras av interna/externa grupper under förutsättning att det inte påverkar skolans ordinarie verksamhet. För att hyra en lokal skickar du in en inresseanmälan via webbformuläret för den salstyp (black box/aula eller övriga salar) som du önskar hyra (se nedan).

Anmälan är inte bindande eller en bekräftelse på bokning. Efter att vi mottagit din anmälan kontaktar vi dig för att upprätta ett hyreskontrakt.

Våra lokaler

Midgårdsskolan erbjuder tio nationella gymnasieprogram och har flera estetiska program och kurser. Våra salar är anpassade för att möta gymnasieprogrammens olika behov och därför har vi en egen black box (Valhalla) samt flera dans-, musik-, teori- och teatersalar (övriga salar).

Boka lektionssalar: Klassrum, dans-, film-, musik- och teatersalar

Utöver lektionssalar/klassrum har ett vi ett antal dans- och teatersalar, orkestersal samt en filmsal. Priset skiljer sig mellan de olika salstyperna.

Bokning av lektionssalar

(för bokning Valhalla (aula/black box) se nedan)


Kontaktperson: *
User information





Fakturaadress (end. vid extern uthyrning):
User information








Valhalla (black box/aula)

Valhalla är skolans aula och vår största lokal. Där har vi en stor scen med tillgång till ljudanläggning, ljussättning och publikläktare med plats för 260 personer. Valhalla kan exempelvis användas för att sätta upp dans-, musik-och teaterproduktioner men också för föreläsningar och konferenser.

 

Bokning Valhalla


Kontaktperson: *
User information


Kontaktuppgifter: *
User information









Typ av arrangemang: *
Multiple selection











Henrik Sjöberg
institutionstekniker
070-651 80 14
henrik.sjoberg@umea.se

Daniel Rudstedt
institutionstekniker
072-527 38 78
daniel.rudstedt@umea.se

Kjell Hansson
IT-tekniker
090-16 59 49
kjell.hansson@umea.se

Mats Kyrö
IT-tekniker
090-16 15 89
mats.kyro@umea.se

Mikael Sjödin
lokalvård
070-792 31 77
mikael.sjodin@umea.se

Carina Claesson Söderström
rektor
Gymnasiesärskola, RL och VO
070-686 37 07
carina.soderstrom@umea.se

Ellinor Häreskog
rektor
MU
090-16 59 68ell
070-659 29 18
ellinor.hareskog@umea.se

Erik Pettersson
rektor
BL, DN, EM och TE
090-16 59 62
073-073 80 47
erik.pettersson@umea.se

Fredrik Lindmark
rektor
NA och SA
090-16 59 66
070-356 59 66
fredrik.lindmark@umea.se

Stina Andersson
administrativ chef
072-242 64 46
stina.andersson@umea.se

Ibrahim Alhakim
rektor
Språkintroduktion
070-645 23 45

ibrahim.alhakim@umea.se

Lena Karlsson
skolsköterska, b.v. hus 17
AHV/HRB, BL, DN, EM, MU, RL, TE och VO
090-16 59 87
lena.m.karlsson@umea.se

Maria Olsson
skolsköterska, plan 1, hus 10
NA och SA
090-16 59 92
maria.olsson@umea.se

Annika Leinonen Vänman
skolsköterska, plan 1, hus 17
Språkintroduktion
090-16 59 88
annika.leinonenvanman@umea.se

Sofie Fallgren
specialpedagog
BL, DN, EM, MU och TE
076-945 64 59
sofie.fallgren@umea.se

Kristina Nilsson
specialpedagog
NA, RL, SA och VO
070-622 66 27
kristina.a.nilsson@umea.se

Åsa Holmberg
speciallärare matematik
090-16 59 84
asa.m.holmberg@umea.se

Margareta Bonnedahl
speciallärare svenska
margareta.bonnedahl@umea.se

Christina Siddique
studie- och yrkesvägledare
Gymnasiesärskolan
090-16 24 13
076- 138 96 37
christina.siddique@umea.se

Grethel Burström
studie- och yrkesvägledare
NA, RL, SA, TE och VO
090-16 59 69
070-330 20 48

grethel.burstrom@umea.se

Isabell Fräki

studie- och yrkesvägledare
Språkintroduktion
072-243 23 25

isabell.fraki@umea.se

Lena Frantz
studie- och yrkesvägledare
BL, DN, EM och MU
090-16 57 84
073-042 60 55
lena.frantz@umea.se

Sven Ollander
studie- och yrkesvägledare
Individuellt alternativ och Yrkesintroduktion
090-16 58 52
sven.ollander@umea.se

Annette Lindberg
stödpedagog
annette.lindberg@umea.se

Christer Blomquist
stödpedagog
christer.blomquist@umea.se

Robert Jonsson
1:e vaktmästare
090-16 59 54
robert.jonsson@umea.se

Malin Linderstedt
vaktmästare
090-16 59 54
malin.linderstedt@umea.se

Felanmälan

Här kan du felanmäla ärenden som gäller Midgårdsskolans lokaler dvs. huvudbyggnaden (A-, B-, C-, D- och E-huset), hus 10, hus 17 och idrottshallen. T.ex. Slut på färg i en skrivare, flytt av möbler eller trasiga glödlampor.








Elin Sjöströmlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster är samordnare för VFU på Midgårdsskolan. Under din första dag som VFU-student hos oss kommer hon att möta upp dig och hålla ett kort introduktionsmöte där du får information om annat som kan vara bra att veta. Om du har några frågor kring inför din VFU kan du kontakta henne via telefon eller e-post.

Varmt välkommen till oss Midgårdsskolan!

Skriv ut
Senast uppdaterad: 15 augusti 2018
Publicerad: 19 april 2017
Sidan publicerad av: Therése Svärd

Midgårdsskolan
Regementsområdet
Box 3054
903 02 Umeå

Tel: 090- 16 59 50
E-post: midgardsskolan@umea.se

Umeå kommun