Kontakta oss

Kontakta Dragonskolan

Dragonskolan
Telefon: 090-16 24 20

Besöksadress: Dragongatan 1, 903 22 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Här hittar du våra kontaktuppgifter. Hittar du inte den/det du söker kan du ringa till Umeå kommuns växel på telefonnummer 090-16 10 00 så kopplar de dig vidare till rätt person.

Enkäter och undersökningar

Policy för externa besökare och informationsspridning via bokbordlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Vill du hyra lokal på Dragonskolan?länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

VFU (Verksamhetsförlagd utbildning) länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Stina Andersson

Enhetschef
090-16 24 72

Arb.rum Stadshuset

stina.andersson@umea.se


Peter Anundsson

Schemaläggare

090-16 24 99

Arb.rum C551

peter.anundsson@umea.se


Eliza Asplund

Administratör

Servicecenter, information

090 -16 25 52

Arb.rum C552

eliza.asplund@umea.se


Charlotte Boström

Administratör

BA, EK, SA, VF

090-16 24 15

Arb.rum C563

charlotte.bostrom@umea.se


Carola Bygdell

Servicecenter

090-16 24 20

Arb.rum servicecenter

carola.bygdell@umea.se


Sofie Eriksson

Administratör

Korttidsbemanning, lokaladminstratör

090-16 29 16

Arb.rum C557

sofie.eriksson@umea.se


Josefina Holmgren

Schemaläggare

Arb.rum C558

josefina.holmgren@umea.se


Marita Höglin

Administratör

BF, RH, HV, NA, Plug in, GYSÄR, VO, VO IMY

090-16 24 02

Arb.rum C559

marita.hoglin@umea.se


Ann-Christin Karlsson

Administratör

Korttidsbemanning, busskortshandläggare

090- 16 29 13

Arb.rum C555

ann-christine.karlsson@umea.se


Lisa Lind

Administratör

TE, IN, GL, EE, EL

090- 16 49 55

Arb.rum C561

lisa.lind@umea.se


Albin Knutsson 
Bibliotekarie (vik.)
090-16 24 51

albin.knutsson@umea.se

Ida Holmlund 
Bibliotekarie
090-16 24 51
ida.holmlund@umea.se

Ingrid Magnusson
Bibliotekarie, verksamhetsledare

090-16 24 51

ingrid.magnusson@umea.se

Johanna Löjdström
Bibliotekarie
090-16 24 51
johanna.lojdstrom@umea.se

Joy Sandberg
Bibliotekarie
090-16 24 51

joy.sandberg@umea.se

Elevkonsulenter jobbar med elever som har svårigheter kring skolaktiviteter för att minska stress och öka begriplighet, hanterbarhet och meningsfullhet.

Arbetssättet är elevcentrerat och genomsyras av att skapa förtroendefulla relationer och trygghet genom ett flexibelt och målstyrt arbetssätt. Elevkonsulenter arbetar med kartläggning och analys utifrån ett helhetsperspektiv vilket förutom skolfaktorer även innefattar individ-, familje- och omgivningsfaktorer. De genomför individanpassade åtgärder och insatser kring skolaktiviteter och miljön samt samordnar kring elevens nätverk.

Rektor beslutar om stöd av elevkonsulent.

Anna Svensson
elevkonsulent/ arbetsterapeut
Bygg- och anläggning, Ekonomi, Samhällsvetenskap,
VVS- och fastighet
Arbetsrum: Kontoret
anna.svensson.2@umea.se

Maria Nordbrandt
elevkonsulent/ arbetsterapeut
Barn och fritid, Hantverksprog., Naturvetenskap, Vård och omsorg
Arbetsrum: Kontoret
maria.nordbrandt@umea.se

Ida Markström
Elevkonsulent
IN, TE, Lärlingsprogrammet
Arbetsrum: Kontoret
ida.markstrom@umea.se

IT

Daniel Gustavsson

IT-support

090-16 24 27

090- 16 24 29

Arb.rum C412

daniel.gustavsson@umea.se


Marcus Holmberg

IT-support

090- 16 24 23

Arb.rum C412

marcus.holmber@umea.se

 

Madelene Thiger

Koordinator/kommunikatör, skolledningen

090- 16 24 34

Arb.rum C566

madelene.thiger@umea.se

 

Fredrik Sandström

Koordinator för Lärlingsutbildningen
Arbetsrum: A222
090-16 24 68

fredrik.sandstrom@umea.se

Maria Andersson
Koordinator för Lärlingsutbildningen
Arbetsrum: A222
090-16 24 68

maria.a.andersson@umea.se


Anna Vestman

Naturvetenskapsprogrammet, Hantverksprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Plugin
Arbetsrum: C326
090-16 58 63

anna.vestman@umea.se


Elin Nordbrandt
Barn- och fritidsprogrammet, RH, individuella program
Arbetsrum: B626
090-16 24 40
elin.nordbrandt@umea.se


Emma Lilja Persson
Ekonomiprogrammet, El- och energiprogrammet
Arbetsrum: A438
090- 16 24 16
emma.lilja@umea.se


Maja Israelsson
Industritekniska programmet, Teknikprogrammet, Lärlingsutbildningen
Arbetsrum: A436
090-16 24 39
maja.israelsson@umea.se


Malin Sundström
Bygg- och anläggningsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, 

VVS- och fastighetsprogrammet
Arbetsrum: B838
090-16 52 18
malin.sundstrom@umea.se

Anna Hohner
bitr. rektor
Hantverksprogrammet, Teknikprogrammet
Arbetsrum: C317
090- 16 25 60
anna.hohner@umea.se


Anna Steigert
bitr. rektor
Gymnasiesärskolan
Arbetsrum: C564
anna.steigert@umea.se

Carola Jonsson
rektor
Gymnasiesärskolan
Arbetsrum: B823
090-16 24 80
carola.jonsson@umea.se

Henrik Bolin

samordnande rektor

Naturvetenskapsprogrammet

Arbetsrum: C569

090-16 24 75

henrik.bolin@umea.se

Ibrahim Alhakim
bitr. rektor

Industritekniska programmet, Vård- och omsorgsprogrammet, YH,

Plug-in

Arbetsrum: C321

090- 16 57 90

ibrahim.alhakim@umea.se

Jennifer Hedström
rektor
Barn- och fritidsprogrammet, RH-gymnasiet
Arbetsrum: C319
090- 16 25 96
jennifer.hedstrom@umea.se

Lina Lindström
tillf. bitr. rektor 
Samhällsvetenskapsprogrammet, Plug-In
Arbetsrum: C565

lina.lindstrom@umea.se


Mats Spolander
rektor
Bygg- och anläggningsprogrammet,
VVS- och fastighetsprogrammet
Arbetsrum: C567 
090-16 24 91
mats.spolander@umea.se


Patrik Henriksson
rektor
El- och energiprogrammet, Lärlingsutbildning
Arbetsrum: C562
patrik.henriksson@umea.se

 

Sten Persson
rektor
Ekonomiprogrammet
Arbetsrum: C560
090-16 24 17
sten.persson@umea.se

Susanne Johansson
enhetschef
RH-gymnasiet
Arbetsrum: B623
090- 16 48 05
susanne.a.johansson@umea.se

Thomas Thelberg
enhetschef
Vaktmästeri
Arbetsrum: C415
090- 16 24 30
thomas.thelberg@umea.se

Jennifer Hedström
verksamhetschef
090- 16 25 96

jennifer.hedstrom@umea.se

Pia Brander
enhetschef
Arbetsrum: B625
090- 16 65 70

pia.brander@umea.se

Mona Brander
arbetsterapeut
Arbetsrum: C320
009- 16 65 71
mona.brander@umea.se

Nina Andersson
arbetsterapeut
Arbetsrum: C320
090- 16 65 72
nina.andersson@umea.se

Marianne Engström
psykolog
Arbetsrum: C320
090- 16 65 75
marianne.engstrom@umea.se

Fredrik Jonsson
kurator
Arbetsrum: C320

090- 16 65 74
fredrik.jonsson@umea.se

Fredrik Tapani
sjukgymnast
Arbetsrum: C320
090- 16 65 73
fredrik.tapani@umea.se

Helena Bruno-Levèn
sjukgymnast
Arbetsrum: C320
090- 16 65 76
helena.leven@umea.se

Hantverksprogrammets båda inriktningar Frisör och Stylist, makeup och spa driver tillsammans Salong Victoria vid Entré Väst (mot Nolia). Här kan du boka tid hos våra elever för klippning, färgning, massage, manikyr etc.

Boka genom att klicka på bilden nedan eller ring 090-16 25 25. Välkommen!

Jenny Lindberg

Barn- och fritidsprogrammet, RH, individuella program

Arbetsrum: B622

jenny.lindberg.3@umea.se

Katharina Saveman

Ekonomiprogrammet, El- och energiprogrammet

Arbetsrum: A440

090-16 24 48
katharina.saveman@umea.se


Lena Lönnberg

Industritekniska programmet, Teknikprogrammet, Lärlingsutbildningen

Arbetsrum: A434

090-16 24 47
lena.lonnberg@umea.se

Stella Mauree

Bygg- och anläggningsprogrammet,
Samhällsvetenskapsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet

Arbetsrum: B840

090-16 24 49
stella.mauree@umea.se

Ulrica Tjärnberg

Vård- och omsorgsprogrammet, Yrkesintroduktion Vård- och omsorg, Naturvetenskapsprogrammet, Hantverksprogrammet, Plugin

Arbetsrum: C330

090-16 29 25

ulrica.tjarnberg@umea.se

Andrea Rudberg
skolpsykolog
090- 16 31 75
andrea.rudberg@umea.se

Andreas Nordström
skolvärd
Arbetsrum: skolvärdsrummet, C413
andreas.nordstrom@umea.se

Emma Ljung
skolvärd
Arbetsrum: skolvärdsrummet, C413
emma.ljung@umea.se

Angelica Rönnfjord, föräldraledig
skolvärd
Arbetsrum: skolvärdsrummet, C413
angelica.ronnfjord@umea.se

Emma Vestergren
socialpedagog SA
Arbetsrum:
emma.vestergren@umea.se

Lisa-Karin Westin

socialpedagog BF
Arbetsrum:

090-16 65 45
lisa-karin.westin@umea.se

Agneta Fjellstedt
Speciallärare SV
Hantverksprogrammet, Plugin, Naturvetenskapliga programmet
Arbetsrum: C315
090- 16 52 06
agneta.fjallstedt@umea.se


Anna Öberg
Specialpedagog
Barn- och fritidsprogrammet
Arbetsrum: B628
anna.oberg.2@umea.se


Ulrica Blomstedt
Specialpedagog
RgRh
Arbetsrum: C424
090-16 52 28

ulrica.blomstedt@umea.se


Eva-Lena Näsman
Specialpedagog
Lärlingsutbildningen
Arbetsrum: A412
090-16 25 80
evalena.nasman@umea.se


Karin Wäringstam
Specialpedagog
Individuella program
Arbetsrum: B627

karin.varingstam@umea.se


Kristina Nilsson
Specialpedagog
Vård- och omsorgsprogrammet
Arbetsrum: C328

kristina.a.nilsson@umea.se

Lena Lennartsson
Specialpedagog
Industritekniska programmet, Teknikprogrammet
Arbetsrum: A416
090-16 52 16
lena.lennartsson@umea.se


Lena Sävenskog
Specialpedagog
Individuella program
Arbetsrum: C518
lena.martinsdottersavenskog@umea.se


Linda Lindenius Silverlöv
Specialpedagog
Ekonomiprogrammet, El- och energiprogrammet
Arbetsrum: A422
linda.lindenius.silverlov@umea.se


Madelene Olofsson
Specialpedagog
Samhällsvetenskapsprogrammet, Bygg och anläggningsprogrammet, VVS- och fastighetsprog.
Arbetsrum: B821
madelene.olofsson@umea.se

Anita Strömberg
Bygg- och anläggningsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet,
VVS- och fastighetsprogrammet
Arbetsrum: B832
090-16 24 43
anita.stromberg@umea.se

Cathrin Karlsson
Barn- och fritidsprogrammet, RH-gymnasiet 
Arbetsrum: C418
090-16 24 37
cathrin.karlsson@umea.se

Christina Jonsson
Gymnasiesärskolan
Arbetsrum: B631
christina.jonsson@umea.se

Erica Lidgren
Hantverksprogrammet,
Naturvetenskapsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Plugin
Arbetsrum: C323
090-16 24 41
erica.lidgren@umea.se

Marianne Lundström
Industritekniska programmet, Teknikprogrammet, Lärlingsutbildningen
Arbetsrum: A414
090-16 24 42
marianne.lundstrom@umea.se

Monica Brännlund
Ekonomiprogrammet, El- och energiprogrammet
Arbetsrum: A424
090-16 58 53

monica.brannlund@umea.se

Josefin Enqvist
produktionskock
090-165201

josefin.enqvist@umea.se

Alexander Bagger
enhetschef

090-16 19 73
alexander.bagger@umea.se

Vaktmästeri

Bengt Leijon

Vaktmästare

090- 16 25 20

Arb.rum 416

bengt.leijon@umea.se


Bo Åkerman

Vaktmästare

090- 16 24 82

Arb.rum C416

bo.akerman@umea.se


Jan Johansson

Vaktmästare

Arb.rum C411

jan.johansson@umea.se


Kristoffer Pettersson

Vaktmästare

090 - 16 24 36

Arb.rum C411

kristoffer.pettersson@umea.se


Thomas Forsgren

Vaktmästare

Arb.rum C416

thomas.forsgren@umea.se


Tomas Telberg

Enhetschef

090- 16 24 30

Arb.rum C415

tomas.telberg@umea.se


Åke Cederblad

Vaktmästare

Arb.rum C416

ake.cederblad@umea.se


Fastighet

Anders Strandberg

Fastighet

090- 16 52 17

Arb.rum C407

anders.strandberg@umea.se


Lokalvården

090-16 25 30


Skriv ut
Senast uppdaterad: 6 maj 2021
Publicerad: 17 maj 2017
Sidan publicerad av: Eliza Asplund