Kontakta oss

Kontakta Dragonskolan

Dragonskolan
Telefon: 090-16 24 20

Besöksadress: Dragongatan 1, 903 22 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Carola Bygdell

Servicecenter

090-16 24 20

Arb.rum servicecenter

dragonskolan@umea.se

Charlotte Boström

Administratör

Bygg och anläggningsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, VVS och fastighetsprogrammet

090-16 24 15

Arb.rum C563

dragonadm@umea.se

Isabell Fräki

Schemaläggare

090-16 24 99

Arb.rum C551

schema.dr@umea.se

Josefina Holmgren

Schemaläggare

Arb.rum C558

schema.dr@umea.se

Lisa Lind

Administratör

Teknikprogrammet, Hantverksprogrammet frisör och stylist, Lärlingsutbildningen,

El- och energiprogrammet, Individuella program

090- 16 49 55

Arb.rum C561

dragonadm@umea.se

Maria Tjärnlund

Administratör

090-16 25 52

Arb.rum C552

dragonskolan@umea.se

Tomas Landgren

Korttidsbemanning UGS, UMEVUX

090-16 24 71

Arb.rum C555

franvaro.dr@umea.se

 

Linda Fridlund

Korttidsbemanning UGS, UMEVUX

090-16 24 08

Arb.rum C553

franvaro.dr@umea.se

Sofie Eriksson

Administratör

Yrkesintroduktion, Vård- och omsorgsprogrammet, Industritekniksa programmet,

Barn- och fritidsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, RH-gymnasiet

Korttidsbemanning, lokaladminstratör

090-16 24 08

Arb.rum C553

franvaro.dr@umea.se

Ida Holmlund 
Bibliotekarie
090-16 24 51
ida.holmlund@umea.se

Ingrid Magnusson
Bibliotekarie, verksamhetsledare

090-16 24 51

ingrid.magnusson@umea.se

Jakob Algesten
Bibliotekarie (vik.)
090-16 24 51

jakob.algesten@umea.se

Johanna Löjdström
Bibliotekarie
090-16 24 51
johanna.lojdstrom@umea.se

Lotta Blombäck
Bibliotekarie
090-16 24 51

lotta.blomback@umea.se

Elevkonsulenter jobbar med elever som har svårigheter kring skolaktiviteter för att minska stress och öka begriplighet, hanterbarhet och meningsfullhet.

Arbetssättet är elevcentrerat och genomsyras av att skapa förtroendefulla relationer och trygghet genom ett flexibelt och målstyrt arbetssätt. Elevkonsulenter arbetar med kartläggning och analys utifrån ett helhetsperspektiv vilket förutom skolfaktorer även innefattar individ-, familje- och omgivningsfaktorer. De genomför individanpassade åtgärder och insatser kring skolaktiviteter och miljön samt samordnar kring elevens nätverk.

Rektor beslutar om stöd av elevkonsulent.

Anna Svedlund

Elevkonsulent/ leg. arbetsterapeut
BA, VF, SA, IN, VO
Arbetsrum: B823

anna.svensson.2@umea.se

Linda Ingman

Elevkonsulent/ leg. arbetsterapeut
TE, HV, EE, Lärlingsutbildningen
Arbetsrum: A211
linda.ingman@umea.se

Maria Nordbrandt
Elevkonsulent/ leg. arbetsterapeut
BF, EK, NA
Arbetsrum: C328
maria.nordbrandt@umea.se

090-16 24 27

it.dr@umea.se


Daniel Gustavsson

IT-support

090-16 24 29

Arb.rum C412

daniel.gustavsson@umea.se

Marcus Holmberg

IT-support

090- 16 24 01

Arb.rum C412

marcus.holmberg@umea.se




Hanna Christoffersson

Koordinator/kommunikatör, skolledningen

070-699 18 85

Arb.rum C566

dragonskolan@umea.se

Fredrik Sandström

Koordinator för Lärlingsutbildningen
Arbetsrum: A222
090-16 24 68

fredrik.sandstrom@umea.se

Maria Andersson
Koordinator för Lärlingsutbildningen
Arbetsrum: A222
090-16 24 68

maria.a.andersson@umea.se


Signe Rydlöv
Skolpsykolog
090- 16 31 75
signe.rydlov@umea.se


Anna Vestman

Kurator

Naturvetenskapsprogrammet, Hantverksprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Plugin
Arbetsrum: C326
090-16 58 63

anna.vestman@umea.se


Elin Nordbrandt

Kurator
Barn- och fritidsprogrammet, RH, Naturvetenskapsprogrammet, Individuella program
Arbetsrum: C326
090-16 24 40
elin.nordbrandt@umea.se


Emma Lilja Persson

Kurator
Ekonomiprogrammet, El- och energiprogrammet
Arbetsrum: C315
090- 16 24 16
emma.lilja@umea.se


Maja Israelsson

Kurator
Industritekniska programmet, Teknikprogrammet, Lärlingsutbildningen
Arbetsrum: A436
090-16 24 39
maja.israelsson@umea.se


Malin Sundström

Kurator
Bygg- och anläggningsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, 

VVS- och fastighetsprogrammet
Arbetsrum: B838
090-16 52 18
malin.sundstrom@umea.se


Lisa Rova
Skolpsykolog GYSÄR
lisa.rova@umea.se

Rektorer

Anna Hohner
Bitr. rektor
Hantverksprogrammet frisör och stylist, Teknikprogrammet
Arbetsrum: C560
090- 16 25 60
anna.hohner@umea.se


Anna Steigert
Bitr. rektor
Gymnasiesärskolan
Arbetsrum: C564

090- 16 24 69
anna.steigert@umea.se

Carola Jonsson
Rektor
Gymnasiesärskolan
Arbetsrum: B823
090-16 24 80
carola.jonsson@umea.se

Ibrahim Alhakim
Bitr. rektor

Industritekniska programmet, Vård- och omsorgsprogrammet, YH,

Plug-in

Arbetsrum: C5

090- 16 24 61

ibrahim.alhakim@umea.se

Jennifer Hedström
Rektor
Barn- och fritidsprogrammet, RH-gymnasiet, Idrottsgymnasiet

Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet
Arbetsrum: C5
090- 16 25 96
jennifer.hedstrom@umea.se

Lina Lindström
Bitr. rektor 
Samhällsvetenskapsprogrammet
Arbetsrum: C565

090- 16 24 07

lina.lindstrom@umea.se


Mats Spolander
Rektor
Bygg- och anläggningsprogrammet,
VVS- och fastighetsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Arbetsrum: C558
090-16 24 91
mats.spolander@umea.se


Patrik Henriksson
Rektor
El- och energiprogrammet, Lärlingsutbildning

Teknikprogrammet, Industritekniska programmet

Vård- och omsorgsprogrammet, Hantverksprogrammet frisör och stylist
Arbetsrum: C562

090- 16 24 67

patrik.henriksson@umea.se

Sara Kemppainen

Tillf. bitr. rektor

Ekonomiprogrammet

Arbetsrum: C564

090-16 24 17

sara.granberg@umea.se

Peter Norlander
Bitr. rektor
Barn- och fritidsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet
Arbetsrum: C 563

090- 16 24 75

peter.norlander@umea.se

Enhetschefer

Carina Claesson Söderström
Enhetschef Elevhälsan
Hantverksprogrammet, Teknikprogrammet
090- 16 29 06
carina.soderstrom@umea.se

Jeanette Haglund
Enhetschef Syv-organisationen
090- 16 49 42
jeanette.haglund@umea.se

Pia Brander
Enhetschef RH-gymnasiets habilitering
Arbetsrum: B625
090- 16 65 70
pia.brander@umea.se

Stina Andersson

Enhetschef administration
090-16 24 72

Arb.rum Stadshuset

stina.andersson@umea.se

Susanne Johansson
enhetschef
RH-gymnasiet
Arbetsrum: B625

090- 16 48 05
susanne.a.johansson@umea.se

Anna-Maria Lundström
enhetschef Vaktmästeri

Serviceenheten
Arbetsrum: C415
090 – 16 25 10
anna-maria.lundstrom@umea.se

Jennifer Hedström
Verksamhetschef
090- 16 25 96

jennifer.hedstrom@umea.se

Pia Brander
Enhetschef
Arbetsrum: B625
090- 16 65 70

pia.brander@umea.se

Fredrik Jonsson
Kurator
Arbetsrum: C320

090- 16 65 74
fredrik.jonsson@umea.se

Fredrik Tapani
Sjukgymnast
Arbetsrum: C320
090- 16 65 73
fredrik.tapani@umea.se

Helena Bruno-Levèn
Sjukgymnast
Arbetsrum: C320
090- 16 65 76
helena.leven@umea.se

Lisa Rova
Psykolog

Arbetsrum: C320
090- 16 65 75
lisa.rova@umea.se

Mona Brander
Arbetsterapeut
Arbetsrum: C320
009- 16 65 71
mona.brander@umea.se

Nina Andersson
Arbetsterapeut
Arbetsrum: C320
090- 16 65 72
nina.andersson@umea.se

Hantverksprogrammets båda inriktningar Frisör och Stylist, makeup och spa driver tillsammans Salong Victoria vid Entré Väst (mot Nolia). Här kan du boka tid hos våra elever för klippning, färgning, massage, manikyr etc.

Boka genom att klicka på bilden nedan eller ring 090-16 25 25. Vid avbokning kan ni nås oss på salongvictoria1@gmail.com Välkommen!

Lena Karlsson

Skolsköterska

Bygg- och anläggningsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, IMY

Arbetsrum: B840

090-16 24 64

lena.karlsson@umea.se

Katharina Saveman

Skolsköterska

Ekonomiprogrammet

Arbetsrum: C418

090-16 24 48

katharina.saveman@umea.se

Lena Lönnberg

Skolsköterska

El- och energiprogrammet, Teknikprogrammet, Lärlingsutbildningen

Arbetsrum: A434

090-16 24 47
lena.lonnberg@umea.se

Stella Mauree

Skolsköterska

Samhällsvetenskapsprogrammet, Gymnasiesärskolans individuella program

Arbetsrum: B622

090-16 24 49
stella.mauree@umea.se



Ulrica Tjärnberg

Skolsköterska

Barn- och fritidsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Hantverksprogrammet

Arbetsrum: C330

090-16 29 25

ulrica.tjarnberg@umea.se

 

Annie Sellman

Skolsköterska

Industritekniska programmet, Vård- och omsorgsprogrammet, Vik. Samhällsvetenskapsprogrammet

Arbetsrum: A440

090-16 24 14

annie.sellman@umea.se

Andreas Nordström
Skolvärd
Arbetsrum: skolvärdsrummet, C413

andreas.nordstrom@umea.se

073-802 25 38

Angelica Rönnfjord
Skolvärd
Arbetsrum: skolvärdsrummet, C413
angelica.ronnfjord@umea.se

070-884 41 10

Emma Vestergren
Socialpedagog SA
Arbetsrum:
emma.vestergren@umea.se

 

 

Agneta Fjellstedt
Speciallärare SV
Naturvetenskapliga programmet
Arbetsrum: C462
090- 16 52 06
agneta.fjallstedt@umea.se


Anna Öberg
Specialpedagog
Barn- och fritidsprogrammet
Arbetsrum: C321
anna.oberg.2@umea.se


Catharina Collryd

Specialpedagog
El- och energiprogrammet, Lärlingsutbildningen
Arbetsrum: C418
catharina.collryd@umea.se

Charlotta Lindgren
Specialpedagog
Ekonomiprogrammet
Arbetsrum: C319
charlotta.lindgren@umea.se


Eva-Lena Näsman
Specialpedagog
Industritekniska programmet, Vård- och omsorgsprogrammet
Arbetsrum: A418
090-16 25 80
evalena.nasman@umea.se


Karin Wäringstam
Specialpedagog
Individuella program
Arbetsrum: B627

karin.varingstam@umea.se


Kristina Nilsson
Specialpedagog
Samhällsvetenskapliga programmet, Bygg- och anläggningsprogrammet,

VVS- och fastighetsprogrammet
Arbetsrum: B830

kristina.a.nilsson@umea.se

Lena Lennartsson
Specialpedagog
Hantverksprogrammet, Teknikprogrammet
Arbetsrum: A416
lena.lennartsson@umea.se


Lena Sävenskog
Specialpedagog
Individuella program
Arbetsrum: C518
lena.martinsdottersavenskog@umea.se


Madelene Olofsson
Specialpedagog
Samhällsvetenskapsprogrammet, Bygg och anläggningsprogrammet,

VVS- och fastighetsprogrammet
Arbetsrum: B821
madelene.olofsson@umea.se


Ulrica Blomstedt
Specialpedagog
RgRh
Arbetsrum: C424
090-16 52 28

ulrica.blomstedt@umea.se

Anita Strömberg (Anita Holm, vikarie)

SYV
Bygg- och anläggningsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet,
VVS- och fastighetsprogrammet
Arbetsrum: B832
090-16 24 43 (070-313 68 08)
anita.holm@umea.se  

Cathrin Karlsson

SYV
Barn- och fritidsprogrammet, RH-gymnasiet 
Arbetsrum: C317
090-16 24 37
cathrin.karlsson@umea.se

Christina Jonsson

SYV
Gymnasiesärskolan
Arbetsrum: B631
christina.jonsson@umea.se

Erica Lidgren

SYV
Hantverksprogrammet,
Naturvetenskapsprogrammet

Arbetsrum: C323
090-16 24 41
erica.lidgren@umea.se

Joanna Michels

SYV

El- och energiprogrammet, Industritekniksa programmet, Vård- och omsorgsprogrammet

Arbetsrum: A4242

090- 16 24 45

Joanna.michels@umea.se

Marianne Lundström

SYV
Teknikprogrammet
Arbetsrum: A414
090-16 24 42
marianne.lundstrom@umea.se

Johanna Nilsson

SYV
Ekonomiprogrammet
Arbetsrum: C313
090-16 58 53

johanna.nilsson@umea.se

Alexander Bagger
Enhetschef

090-16 19 73
alexander.bagger@umea.se

Josefin Enqvist
Produktionskock
090-165201

josefin.enqvist@umea.se

Café Mitten

090-16 24 25

Bengt Leijon

Vaktmästare

090- 16 25 20

Arb.rum 416

bengt.leijon@umea.se

Bo Åkerman

Vaktmästare

090- 16 24 82

Arb.rum C416

bo.akerman@umea.se

Jan Johansson

Vaktmästare

090- 16 24 26

Arb.rum C411

jan.johansson@umea.se

Kristofer Pettersson

Vaktmästare

090 - 16 24 36

Arb.rum C411

kristofer.pettersson@umea.se

Thomas Forsgren

Vaktmästare

090- 16 24 35

Arb.rum C416

thomas.forsgren@umea.se

Anna-Maria Lundström

Enhetschef

Serviceenheten

090- 16 25 10

Arb.rum C415

thomas.thelberg@umea.se

Fastighet

Simon Granström

090- 16 63 52

Arb.rum C407

simon.granstrom@umea.se

Lokalvården

090-16 25 30

Skriv ut
Senast uppdaterad: 23 september 2022
Publicerad: 11 maj 2022
Sidan publicerad av: Hanna Christoffersson