Kontakta Täfteå skola F–6

Täfteå skola F–6
Telefon: 090-16 59 36
E-post:

Besöksadress: Täftebölevägen 5

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Rektor

Curt Söderström
090-16 59 36
070-550 75 78
curt.soderstrom@umea.se

Administration

Maria Olofsson (placerad på Sävar skola)
090-16 40 68
maria.olofsson@umea.se

Malin Forss (placerad på Sävar skola)
090-16 40 17
malin.forss@umea.se

Skolvärdinna

Marie Sundström
marie.sundstrom@umea.se

Anmälan frånvaro/sjukanmälan

Fritids och förskoleklass 090-16 27 42, 070-566 02 59
Klass 1–6 via skolportalen Unikum

Skolskjuts

Kontakta skolskjutshandläggarelänk till annan webbplats

För- och grundskolechef för område centrum/norr

Erik Nordahl
070-256 23 53
erik.nordahl@umea.se

Lärarrum

Lärarrum förskoleklass, 090-16 27 72
Lärarrum stenskolan , 090-16 27 71 
Lärarrum träskolan, 090-16 27 70
Specialpedagogrum, 090-16 26 85

Fritids/fritidsklubb

Fritids Masten 090-16 26 80, 070-850 48 42
Fritids Seglet 090-16 27 72, 070-566 02 59

Specialpedagog F-6

Christina Bjerle Johansson
090-16 27 74
christina.bjerle@umea.se

Speciallärare F-3

Helena Skog
090-16 26 85
helena.skog@umea.se

IT-pedagog för skolområdet

Robert Granlund
robert.granlund@umea.se

Studie- och yrkesvägledare

Kontakta studie- och yrkesvägledarelänk till annan webbplats

Skolsköterska, elevhälsan

Anna Winblad von Walter
090-16 40 52
070-282 35 80
anna.winbladvonwalter@umea.se

Skolläkare, elevhälsan

Kontaktas genom skolsköterskan

Skolkurator, elevhälsan

Maja Liström
070-395 27 31
maja.listrom@umea.se

Skolpsykolog, elevhälsan

Lena Svedjehed
090-16 51 24
070-271 79 69
lena.svedjehed@umea.se

Skolrestaurang

090-16 27 73

Vaktmästeri

Jan-Erik Gustafsson
070-309 85 84
janerik.gustafsson@umea.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 16 december 2020
Publicerad: 16 juni 2017
Sidan publicerad av: Maria Olofsson