Kontakta Täfteå skola F–6

Täfteå skola F–6
Telefon: 090-16 40 73
E-post:

Besöksadress: Täftebölevägen 5

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Kontakt

Funktion

Namn

Telefon

Mejl

Rektor  Täfteå skola och fritidshem

Curt Söderström

090- 16 59 36

070-550 75 78

curt.soderstrom@umea.se

För- och grundskolechef område centrum/norr

Erik Nordahl

070-256 23 53

erik.nordahl@umea.se

Skoladministratör placerad på Sävar skola

Maria Olofsson

090-16 40 68

maria.olofsson@umea.se

Skoladministratör placerad på Sävar skola

Malin Forss

090-16 40 17

malin.forss@umea.se

Skolskjutsar

Heléne Isaksson

090-16 40 16

070-212 59 82

helene.isaksson@umea.se

Skolvärdinna

Marie Sundström


marie.sundstrom@umea.se

Städservice

Carina Wiklund

070-590 17 06

carina.wiklund@umea.se

Kök, måltidsservice


090-16 27 73


Vaktmästare

Jan-Erik Gustafsson

070-309 85 84

janerik.gustafsson@umea.se


Kontakta elevhälsoteam

Funktion

Namn

Telefon

Mejl

Kurator

Maja Liström

070-395 27 31

maja.listrom@umea.se

Skolsköterska (Täfteå samt årskurs 7–9 Sävar)

Cecilia Forsner

090-16 27 77

090--16 40 52

070-282 35 80

cecilia.forsner@umea.se

Skolpsykolog

Lena Svedjehed

090-16 51 24

070-271 79 69

lena.svedjehed@umea.se

Specialpedagog  F–6

Christina Bjerle Johansson

090-16 27 74,
090-16 40 58

christina.bjerle@umea.se


Kontakt Personalrum

Funktion

Plats

Telefon

Förskoleklass


090-16 27 72

Specialpedagogrum

Nya skolan

090-16 26 85

Personalrum

Stenskolan

090-16 27 71

Personalrum

Träskolan

090-16 27 70


Kontakt Fritidshemsavdelning

Funktion

Telefon

Avdelningen Masten

090-16 27 72, 070-850 48 42

Avdelningen Ubåten

090-16 27 42, 070-566 02 39

Avdelningen Seglet

090-16 26 80, 070-566 02 59


Anmälan frånvaro/sjukanmälan

Fritids och förskoleklass
090-16 27 42, 070-566 02 59

Klass 1–6 via Unicum

Skriv ut
Senast uppdaterad: 3 juni 2020
Publicerad: 16 juni 2017
Sidan publicerad av: Maria Olofsson