Kontakta Södra Ålidhemsskolan F–9

Södra Ålidhemsskolan F–9
Telefon: 090-16 10 00
E-post:

Besöksadress: Lärarstråket 1

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Skolan bedriver sin verksamhet i tre olika skolbyggnader.

Norra Ålidhemsskolan, Humaniststråket 5
Verksamhet: åk 4-5, förberedelseklass, fritidsklubb.

Södra Ålidhemsskolan F-3, Socionomstråket 17
Verksamhet: Förskoleklass, åk 1-3, fritids F-3.

Södra Ålidhemsskolan 6-9, Lärarstråket 1
Verksamhet: åk 6-9

Rektorer

Anna Rönnlund, åk F-5, förberedelseklass och fritids
090-16 47 11
076-144 18 96
anna.ronnlund@umea.se

Annacarin Gritzner, åk 6-9
090-16 47 10
070-319 47 10
annacarin.gritzner@umea.se

Administration

Ida Forsgren
090-16 48 00
070-274 50 21
ida.forsgren@umea.se

Skolskjuts

Kontakta skolskjutshandläggarelänk till annan webbplats

T.f. För- och grundskolechef, skolområde öst

Jan-Olof Niska
090-16 12 16
073-061 07 76
jan.niska@umea.se

Fritidsavdelningar

Norrskenet, åk F-1: 090-16 47 54
Regnbågen, åk 2-3: 090-16 47 55
Fritidsklubben, åk 4-6: 090-16 47 19
Fritidsgården: 090-16 48 32

Arbetsrum

Förskoleklass och åk 1: 090-16 47 02
Åk 2 och 3: 090-16 47 21
Åk 4, 5 och förberedelseklass: 090-16 47 19
Åk 6-9: 090-16 47 27, 090-16 47 05

IT-pedagog för skolområdet

Rickard Erlingsson
070-255 11 32
rickard.erlingsson@umea.se

Studie- och yrkesvägledare

Kontakta studie- och yrkesvägledarelänk till annan webbplats

Skolsköterska, elevhälsan

Eva Carrick, skolsköterska åk F-5
070-677 04 42
eva.carrick@umea.se
Mån-tis, tors-fre, 08.00-16.30.

Angelina Johansson, skolsköterska åk 6-9
070-995 09 58
angelina.johansson@umea.se

Skolläkare, elevhälsan

Kontaktas genom skolsköterskan

Skolkurator, elevhälsan

Ewa Hellgren
090-16 47 16
ewa.hellgren@umea.se

Skolpsykolog, elevhälsan

Arvid Edberg
090-16 51 61
arvid.edberg@umea.se

Skolrestaurang

Södra Ålidhemsskolan: 090-16 47 45
Norra Ålidhemsskolan: 090-16 47 49

Vaktmästeri

070-319 47 20

Ålidhemskolan fasad
Skriv ut
Senast uppdaterad: 8 mars 2021
Publicerad: 16 juni 2017
Sidan publicerad av: Gabrielle Hultdin