Carlshöjd certifierad som en Generation Pep Skola 2023

Kontakta Carlshöjdsskolan F–9 med anpassad grundskola

Carlshöjdsskolan F–9 med anpassad grundskola
Telefon: 090-16 48 40
E-post:

Besöksadress: Bärnstensvägen 2

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Vi är pepp på våra elevers hälsa och kan nu stolt kalla oss för en certifierad Generation Pep Skola. Vi har arbetat systematiskt med vårt hälsoarbete och är en av de skolor som år 2023 kan certifiera sig som en Generation Pep Skola.

På Carlshöjdsskolan har rörelse och hälsosamma matvanor länge varit en del av verksamheten. Ett led i att stärka arbetet var att skolan började arbete med det digitala verktyget Generation Pep Skola. Nu belönas vi med att bli en av de skolor som certifieras som en Generation Pep Skola 2023 och får diplom signerat Generation Peps verksamhetschef Carolina Klüft och en av initiativtagarna, H.K.H. Prins Daniel.

Läs mer på generationpep.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 9 december 2022
Sidan publicerad av: Gabrielle Hultdin