Kontakta Ung i Umeå kommun

Ung i Umeå kommun

Kontakta Umeå kommun

Telefon: $municipality.phone

Besöksadress: $municipality.address
Öppettider: $municipality.hours

Ny åldersgräns på våra ungdomens hus

Hamnmagasinet ungdomens hus och Ersboda ungdomens hus får ny åldersgräns från och med årets sommarperiod. Mötesplatserna kommer framöver att ha öppet för dig mellan 16 och 23 år med fokus på aktiviteter för dig som är i gymnasieåldern.

På Ersboda ungdomens hus börjar den nya åldersgränsen gälla från och med tisdag 24 maj då de inlederer sin sommarperiod. På Hamnmagasinet ungdomens hus börjar sommarperioden senare och den nya åldersgränsen gäller därför från och med tisdag 14 juni.

Beslutet om ändrad åldersgräns är fattat av Umeå kommuns fritidsnämnd.

Jan Samuelsson
enhetschef
Fritid unga
070-640 30 76
jan.samuelsson@umea.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 9 maj 2022
Sidan publicerad av: Sara Stenberg