Kontakta Kulturskolan

Kulturskolan
Telefon: 090-16 59 53

Besöksadress: Umestan, Paradvägen 36 och Hamnmagasinet, Västra strandgatan 4

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakta Kulturskolan

Här hittar du kontaktuppgifter till Kulturskolans administration och ledning samt till ett urval lärare. En fullständig lista med kontaktuppgifter till lärare/ledare är under uppbyggnad.

Sjukanmälan görs direkt till respektive lärare/ledare via telefon, sms eller e-post. Om ni saknar kontaktuppgifter går det bra att ringa växeln på tel: 090-16 10 00

Frågor Vi har sammanställt svar på de vanligaste frågorna vi får så innan ni kontaktar oss vänligen läs igenom dessa.

Camilla Freedman

Enhetschef

Telefon: 090-16 59 61

E-post: camilla.freedman@umea.se

 

Beatrice Hammar

Enhetschef

Telefon: 090-16 34 70

E-post: beatrice.hammar@umea.se


Emma Skog

Kommunikatör, elevärenden teater, administration, marknadsföring

Telefon: 090-16 34 86

E-post: emma.skog@umea.se


Lisa Sandgren

Verksamhetssamordnare, Skapande skola, elevärenden musik, administration
Telefon: 090-16 59 53
E-post: lisa.sandgren@umea.se


Rickard Eklund

Producent, Skapande lördag, teater, evenemang och utåtriktad verksamhet

Telefon: 090-16 34 65

E-post: rickard.eklund@umea.se


Agneta Högstadius

Producent, musik, evenemang och utåtriktad verksameht

Telefon: 090-16 59 97

E-post: agneta.hogstadius@umea.se

(arbetar deltid mån–ons)


Jessica Marklund

Processledare, El Sistema

Telefon: 070-655 75 22

E-post: jessica.marklund@umea.se


Hans Perneholm

Tekniker, instrumentservice, instrumentuthyrning

Telefon: 090-16 59 96

E-post: hans.perneholm@umea.se


Daniel Häggkvist

Scentekniker

E-post: daniel.haggkvist@umea.se

Telefon 090-16 59 91, 090-16 59 95

Övrig information
Information om kulturskolans avgifter hittar ni under Avgifter
Information om möjligheter att hyra instrument hittar ni under Instrumentuthyrning
Information om våra evenemang hittar ni under Kulturskolans evenemangskalender

 

Postadress:
Umeå Kommun
Kulturskolan i Umeå
901 84 UMEÅ
SVERIGE

Skriv ut
Senast uppdaterad: 26 februari 2020
Publicerad: 10 maj 2017
Sidan publicerad av: Emma Skog