Urinetown - the Musical

28 mar
Urinetown - the Musical

Urinetown - the Musical, en av vårens kulturella höjdpunkter på Umeå Musikskola och Midgårdsskolan.

Musikalen är ett samarbete mellan eleverna i årskurs 3 på Estetiska programmet med inriktning Teater och Umeå Musikskola. I föreställningen behandlas aktuella ämnen som miljöförstöring och människors ansvar med drastisk humor, oanade vändningar och häftiga sång och dansnummer.

Handling

Musikalen, skriven av Greg Kotis och Mark Hollman, hade premiär på Brodway 2001 och utspelar sig i en nära framtid i en stad där grundvattennivån sjunkit så lågt att myndigheterna känt sig tvingade att ta till drastiska åtgärder. Folkets vattenförbrukning och kissande ska regleras av företaget "Urine Good Company" genom avgiftsbelagda offentliga toaletter. Men folkets längtan efter frihet och demokrati går inte att kontrollera och upproret är oundvikligt.

Musikalen framförs på svenska.

Föreställningstider

Onsdag 27/3 kl. 18:30-21:00 inkl. paus

Torsdag 28/3 kl 18:30-21:00 inkl. paus

Plats: Valhalla, Umeå Musikskola/Midgårdsskolan

Biljetter
  • Fri entré, biljetter bokas genom att klicka HÄRlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
  • Biljetter och programblad delas ut vid insläppet för vardera föreställning. Platserna är onumrerade, kom därför i god tid för att försäkra er om att hela sällskapet kan sitta samlat.
  • Vi kan inte garantera att ni får sitta bredvid varandra.
 
Frågor?

Har ni frågor gällande föreställningen?

Kontakta:

Therése Swärd, kommunikatör Midgårdsskolan: therese.svard@umea.se

Lisa Sandgren, informatör/administratör Umeå Musikskola: lisa.sandgren@umea.se

Mer information
Datum: 28 mars 2019
Tid: 18:30 - 21:00
Skriv ut
Senast uppdaterad: 15 mars 2019
Publicerad: 15 mars 2019
Sidan publicerad av: Lisa Sandgren