Ny termin med Kulturskolan

Kontakta Kulturskolan

Kulturskolan
Telefon: 090-16 59 53

Besöksadress: Umestan, Paradvägen 36 och Hamnmagasinet, Västra strandgatan 4

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag–fredag 08.00–17.00

Efter ett långt sommarlov, som för oss på Kulturskolan inleddes med aktiviteter som dans, dramalek och musikskapande på fritidshem och bibliotek och avslutades med dagläger i både slöjd och nycirkus, drar vi i gång terminen vecka 36.

Vi hälsar alla deltagare varmt välkomna tillbaka till en ny termin! Du som är ny hos oss kommer bli kontaktad av din lärare/pedagog med mer information om tid och plats för första lektion/träff. För de allra flesta startar teminen v. 36 (dvs 4 september) men för vissa blir det något senare. Informationen får du av din lärare/pedagog.

I början av terminen kommer även ett välkomstbrev skickas ut till samtliga med övergripande information om terminen och verksamheten i stort.

Bild

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 14 augusti 2023
Sidan publicerad av: Emma Skog