Sommarstängt till augusti

Kontakta Kulturskolan

Kulturskolan
Telefon: 090-16 59 53

Besöksadress: Umestan, Paradvägen 36 och Hamnmagasinet, Västra strandgatan 4

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag–fredag 08.00–17.00

Kulturskolan går på sommarledighet under juli, men flertalet av våra anställda är åter på plats den 8 augusti och kan då svara på frågor. Vår kurskatalog är öppen hela sommaren för sig som vill boka en plats till någon av höstens kurser eller grupper.

Vi hoppas på en sommar fylld av både återhämtning och kulturupplevelser. Vi vill slå ett extra slag för Umeå live 400 år den 13-14 juli. Kommunen bjuder på två kvällar av konserter med Sahara Hotnights, Cleo och Fricky och många andra stora artister. Gratis och öppet för alla!

Det är blir också roliga aktiviteter dagtid för alla åldrar. Det blir allsång, samtal, musikunderhållning, hoppborg och mycket annat.

Läs mer på Umeå 400 år- webben Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Bild

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 30 juni 2022
Sidan publicerad av: Emma Skog