Allspelet 2021

Kontakta Kulturskolan

Kulturskolan
Telefon: 090-16 59 53

Besöksadress: Umestan, Paradvägen 36 och Hamnmagasinet, Västra strandgatan 4

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

I över 30 år har musikfestivalen Umefolk arrangerats i Umeå. Barn och unga från oss på Kulturskolan har fått äran att inleda festivalen i det magiskt stora Allspelet i många år. Och trots att covid hindrar oss från att stå tillsammans på Iduns stora scen så hindrar det oss inte från att vara kreativa, hitta alternativa lösningar och bjuda på en underbar show.

Medverkande i årets digitala Allspel är folkmusikgrupperna Appendix, Folkhetten, Folkfräs, Folknytt, Finstämmarna samt alla barn i El sistema. Varmt välkomna till Allspelet- den digitala versionen. Sändningen börjar fredag 26/2 kl.19:00- missa inte det!

Länk till sändningen hittar du här:

Umefolk – Allspel och Stafettkonsert - Ensemble and Relay Concertlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Bild

Bild från tidigare års Allspel

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 25 februari 2021
Publicerad: 25 februari 2021
Sidan publicerad av: Emma Skog