Verksamheten och covid-19

Kontakta Kulturskolan

Kulturskolan
Telefon: 090-16 59 53

Besöksadress: Umestan, Paradvägen 36 och Hamnmagasinet, Västra strandgatan 4

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Vecka 46: På grund av den ökande smittspridningen i länet och förstärkta restriktioner har Kulturskolan tagit beslutet att pausa all verksamhet där vi träffas fysiskt. Det gäller konserter, kulturprogram och andra evenemang men även vår kursverksamhet. Vi på Kulturskolan tar situationen på största allvar, och av omsorg för oss alla så drar vi vårt strå till stacken på detta sätt.

Du som går kurs hos oss ska ha fått information gällande möjlighet till distansundervisning. Våra lärare och pedagoger behöver tid att ställa om så eventuell distansundervisning börjar tidigast v. 47 och till i stor utsträckning först vecka 48.

Ta hand om er och varandra, håll avstånd och följ myndigheternas råd och rekommendationer så ses vi förhoppningsvis igen inom kort!

Ta del av brevet som skickats ut till vårdnadshavare här:

Brev till vårdnadshavare 13 nov 2020länk till annan webbplatslänk till annan webbplats

Läs mer om hur covid-restriktionerna påverkar alla Umeå Kommuns verksamheter:

Bild

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 2 december 2020
Publicerad: 11 november 2020
Sidan publicerad av: Emma Skog