Vill du börja i Kulturskolan? Se vår kurskatalog!

Kontakta Kulturskolan

Kulturskolan
Telefon: 090-16 59 53

Besöksadress: Umestan, Paradvägen 36 och Hamnmagasinet, Västra strandgatan 4

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Måndag den 24 augusti klockan 12:00 öppnar Kulturskolan sin kurskatalog Study along. Där kan du se våra kurser och grupper, vilka lediga platser som finns, dagar och tider och boka en plats som passar dig på direkten.

I och med införandet av denna digitala kurskatalog tar vi bort vårt gamla kösystem. Istället är det först till kvarn som gäller. Läs gärna mer om våra kurser under ”utbud” så du hinner förbereda dig på vad du vill ansöka till inför kurskatalogsläppet

Den planerade prova-på dagen den 29 augusti är inställd på grund av den rådande pandemin.

Ytterligare platssläpp
Platser blir lediga kontinuerligt under hösten, särskilt under terminsstarterna. Så bevaka gärna katalogen under september månad om du inte hittar det du söker. Gör en intresseanmälan om alla kurser du är intresserad av är fulla, så kan vi också utveckla vår verksamhet utifrån era behov och önskemål.

Kurskatalog

Titta i vår kurskataloglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Bild på barn med gitarr

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 26 augusti 2020
Publicerad: 17 augusti 2020
Sidan publicerad av: Emma Skog