Nya kurser på Kulturskolan!

Kontakta Kulturskolan

Kulturskolan
Telefon: 090-16 59 53

Besöksadress: Umestan, Paradvägen 36 och Hamnmagasinet, Västra strandgatan 4

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Den 24 augusti öppnar Kulturskolan sin kurskatalog Study along. Där kan du se vilka lediga platser som finns, tider och dagar och boka en plats som passar dig på direkten.

I och med denna ändring tar vi också bort vårt gamla kösystem. Istället är det först till kvarn som gäller, och om du känner dig osäker på vad du ska välja finns det hundratals videolektioner att ta del av för den som registrerar ett konto.

Nyheter hösten 2020

För dig med små barn har vi Bäbislek med Minn och Minna, (passar för åldrarna 6 -18 månader, Småbarnsmusik (för åldern 0-4 år) samt Världsmusik i två steg. Läs mer om vårt utbud för de allra yngsta: För barn 0-7 år

För dig som tycker om bild, att teckna och att skapa har vi, förutom slöjd, en ny kurs i teckning för dig som går på högstadiet, samt en kortkurs i Levande verkstad, för barn 10-12 år. Läs mer om vårt utbud för bild Kurser i bild

Självklart har vi många andra spännande grupper och kurser till hösten som kan vara värda att kika lite extra på: Musikproduktion, Stand Up, Nycirkus, Brasslek och självklart massvis med individuell undervisning i olika instrument så som Klarinett och dragspel

Bild

Kurs i teckning är en av höstens nyheter på Kulturskolan

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 20 augusti 2020
Publicerad: 25 juni 2020
Sidan publicerad av: Emma Skog