Sagorum för alla! Våren 2020

Kontakta Kulturskolan

Kulturskolan
Telefon: 090-16 59 53

Besöksadress: Umestan, Paradvägen 36 och Hamnmagasinet, Västra strandgatan 4

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

En aktivitet för grupper från kommunens förskolor, familjedaghem och skolor och särskolor. Kulturskolan i Umeå, Hamnmagasinet öppnar upp för inspirerande besök i Teaterns Magiska Värld!

Nu ligger vårens tider uppe! Om du arbetar på förskola eller fritids har ni nu chansen att komma och låna våra fina lokaler. Klä ut er i vår fullproppade teatergarderob, lek och skapa äventyr i vårt spännande sagorum.

Mer information/lediga tider/anmälan/bokning: Sagorum för alla

Nyhet: Vi kan nu erbjuda ett färdigt pedagogiskt material till alla som besöker oss på Sagorum för alla. I vår sagoväska finns det flera uppsättningar av kostym med alla figurer som finns med i sagan Bockarna Bruse. Med detta går det att leka fritt eller göra sagan.

Bild

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 27 januari 2020
Publicerad: 27 januari 2020
Sidan publicerad av: Emma Skog