Vårens nya kurser

Kontakta Kulturskolan

Kulturskolan
Telefon: 090-16 59 53

Besöksadress: Umestan, Paradvägen 36 och Hamnmagasinet, Västra strandgatan 4

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Under våren drar vi igång flera nya kurser och grupper! Allt från bäbislek för de allra yngsta till graffiti förde upp till 25 år.

Vårterminen 2020 har precis satt igång, med det finns fortfarande några enstaka platser kvar i våra slöjd- och nycirkus grupper så om du känner skaparkraft i händerna eller rörelsekraft i benen säger vi bara: in och anmäl dig! (Även stand-up har platser kvar!)

För dig 16 till 25 år har vi under våren två nya kortkurser. Den ena är röst-kurs där du, genom dramapedagogiska övningar, stärker rösten, förbättrar artikulationen och andningen. Det andra är en kurs i Graffiti. Där du praktiskt och teoretiskt tillsammans med konstnären Fabian Linna djupdyker ner i konstformen graffiti. Oavsett om du är nybörjare eller erfaren målare kommer du det bli sex givande veckor!

För de allra yngsta har vi under våren bäbislek med Minn och Minna där bebis och vuxen får sjunga, leka och utforska tillsammans med två härligt färgranna karaktärer.

Vill du läsa mer? Här hittar du direktlänkar:

Bild

Röstkurs är en av vårens nyheter!

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 23 januari 2020
Publicerad: 23 januari 2020
Sidan publicerad av: Emma Skog