Unikum för vårdnadshavare

Kontakta Midgårdsskolan

Midgårdsskolan
Telefon: 090-16 59 50

Besöksadress: Paradvägen 36 901 84 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Midgårdsskolan går in i Unikum från och med höstterminen 2021. Snart är det dags att öppna upp plattformen även för vårdnadshavare. Syftet är att underlätta för dig att få ökad insyn och delaktighet i ditt barns lärande i skolan. I Unikum kan du anmäla frånvaro, ta del av information och följa ditt barns kunskapsutveckling.

Grundskolorna använder sedan tidigare Unikum och många elever och vårdnadshavare är därmed redan bekanta med plattformen. Från och med torsdag 9 september 2021 kommer även vårdnadshavare kunna logga in.

Hur man loggar in och hur du kommer i gång kan du läsa dig till HÄR. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Unikum, ny plattform för Midgårdsskolan.

Unikum, ny plattform för Midgårdsskolan.

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 8 september 2021
Sidan publicerad av: Miia Wännström