Lovskola under påsklovet

Kontakta Midgårdsskolan

Midgårdsskolan
Telefon: 090-16 59 50

Besöksadress: Paradvägen 36 901 84 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Torsdag och fredag under påsklovet erbjuder Midgårdsskolan lovskola i vissa ämnen mellan 9.00 och 15.00 i skolan lokaler.

Undervisande lärare informerar sina klasser och tar kontakt med de elever de anser är i behov av lovskola och anmäler denne efter överenskommelse, lovskolan är frivillig men vi ser det som en bra möjlighet för elever att jobba ikapp eller få möjlighet att få mer tid i sina ämnen. I anmälningsformuläret finns en möjlighet att länka in material om man vill annars går det bra att eleven tar med sig materialet till lovskolan själv.

För de elever som vill komma in och studera extra i något ämne så kan de även själva anmäla sig. De ombeds då prata med sin lärare eller ta med eget material, den typen av lovskola bedrivs i form av studietid med lärare på plats. Informationen kring lovskola kommer att läggas i Lärum samt på hemsidan och vi vill även att det informeras om det på mentorstider och i berörda ämnen vid lektionstillfälle. Är det många elever som anmäler intresse så finns en prioriteringsordning vi tänkt följa. I första hand elever i årskurs 3 följt av elever som riskerar ett F i betyg i en kurs.

På torsdag bjuder skolan elever och lärare på hamburgare utomhus, på fredag får eleverna ta med sig egen mat och dryck.

Medverkande lärare:

Jasmine Johansson (sv 3 och sv 2 omgång) sal A2026

Kennet Andersson (fysik, Gy arb Na, Ma) sal E1059

Katarina Sjöström (Studietid Hi, Sh) sal A2006

Sebastian Svahn (Sh, Gy arb SA) sal A2025

Janne Hedström (Ma1b) sal A2009

Linda Stenmark (Sv1, Sv2, Hi) sal A2008

Anmälningsförfarande för elever som vill gå lovskola:

Eleverna anmäler sig genom att fylla i detta anmälningsformulär Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Sista dag för anmälan: onsdag 31/3.

Bild

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 31 mars 2021
Sidan publicerad av: Miia Wännström