Dans- och musiktreornas Generation Z - INSTÄLLD

Kontakta Midgårdsskolan

Midgårdsskolan
Telefon: 090-16 59 50

Besöksadress: Paradvägen 36 901 84 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Rektorerna för estetiska programmet vid Midgårdsskolan har beslutat att ställa in kvällsföreställningarna av dans- och musiktreornas slutproduktion ”Generation Z”.

Beslutet är fattat utifrån Folkhälsomyndighetens rekommendation kring allmänna sammankomster samt utifrån rektors arbetsmiljöansvar för elever och personal. Syftet är att minska risk för smittspridning av det nya viruset covid -19.

Du som redan köpt biljetter till någon av kvällsföreställningarna kommer att få pengarna tillbaka. Kontakta Biljettcentrum via telefon 090-13 31 80 eller e-post boka@biljettcentrum.com för mer information.

Om föreställningen:

Generation Z är en dans och musikföreställning av och med avgångseleverna på Midgårdsskolans estetiska program med inriktningarna dans och musik. De 70 eleverna har med utgångspunkt i sin egen generation, generation z, skapat en show som erbjuder både glädje och eftertänksamhet. Publiken bjuds på både musikalisk nostalgi och egenskrivet material. All koreografi är skapad av eleverna själva.

Generation Z är en benämning på de som växt upp efter millenieskiftet (mellan 1995 och 2014).

Kvällsföreställningar och biljettinformation:

  • Tisdag 17 mars kl. 19.00 - INSTÄLLD
  • Onsdag 18 mars kl. 19.00 - INSTÄLLD
  • Torsdag 19 mars kl. 19.00 - INSTÄLLD

Information kring återbetalning av köpta biljetter kommer att uppdateras så snart vi fått mer information om detta av Biljettcentrum.

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 16 mars 2020
Sidan publicerad av: Therése Swärd