TA PLATS på årets estetföreställning

Kontakta Midgårdsskolan

Midgårdsskolan
Telefon: 090-16 59 50

Besöksadress: Paradvägen 36 901 84 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Torsdag 27 februari är det premiär för det estetiska projektet TA PLATS. Föreställningen visas dagtid för skolans egna elever fr.o.m. onsdag 26 februari samt kvällstid för extern publik torsdag 6 februari kl. 19.00.

TA PLATS är namnet på årets estetföreställning där eleverna på det estetiska programmet med inriktingarna bild och formgivning, dans, estetik och media samt teater tolkar tio offentliga konstverk. Varje grupp har fått en skulptur eller ett offentligt konstverk som utgångspunkt för att berätta något viktigt och angeläget utifrån temat. Det blir en föreställning på cirka 70 minuter, som inkluderar de estetiska uttrycken bild, dans, media och teater.

Projektet görs i kursen Estetisk kommunikation som är obligatorisk på det Estetiska programmet. Eleverna samarbetar över programgränserna i kursen med bild, dans, media och teater så att vi får en blandning av olika estetiska uttryck.

Kvällsföreställningar och biljettinformation:

  • Torsdag 27 februari kl. 19.00

Fri entré (biljetterna delas ut till eleverna så att de kan bjuda in sina anhöriga).

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 27 februari 2020
Sidan publicerad av: Therése Swärd