Danselever inviger Timeframed

Kontakta Midgårdsskolan

Midgårdsskolan
Telefon: 090-16 59 50

Besöksadress: Paradvägen 36 901 84 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Onsdag 5 juni kl. 18.00 inleder eleverna i årskurs 1 på estetiska programmet med inriktning dans Arkitethögskolans invigning av projektet Timeframed.

Arkitekthögskolan i Umeå firar 10 år i år och som en del av det kommer de att inviga en paviljong i anslutning till konstnärligt campus. Paviljongens syfte är att fungera som en rekreationsyta och mötesplats för besökare.

Projektet går under namnet Timeframed och tillsammans med en av studenterna på Arkitekthögskolan har två av Midgårdsskolans danslärare skapat ett upplägg och en koreografi som eleverna kommer att öppna invigningen med. Arkitekthögskolan beskriver samarbetet som en önskan att visa hur arkitektur och dans kan kopplas samman genom begrepp som form, tid och rymd.

Läs mer om invigningen och projektet på Arkitekthögskolans Facebook event. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 4 juni 2019
Sidan publicerad av: Therése Swärd