Skolbesök på Midgårdsskolan

Kontakta Midgårdsskolan

Midgårdsskolan
Telefon: 090-16 59 50

Besöksadress: Paradvägen 36 901 84 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Bild från Valhalla (aulan) när danselever i årskurs 2 uppträdde för våra besökare.

Under veckan har vi haft besök av elever i årskurs 9 som kommit för att se Midgårdsskolan och få veta mer om våra program.

Våra musikelever välkomnade dem med en spelning i cafeterian. Därefter fick de se ett dansuppträdande i aulan och få lite övergripande information om skolan innan våra elevambassadörer tog med besökarna ut till de olika programmen.

Skolbesöksvecka på kommunala gymnasieskolor

Tisdag-fredag vecka 47 anordnar de kommunala gymnasieskolorna i Umeå: Dragonskolan, Forslundagymnasiet, Maja Beskowgymnasiet och Midgårds-skolan samt Liljaskolan i Vännäs, en skolbesöksvecka för elever som är behöriga att söka till gymnasiet 2019. Samtliga grundskolor i länet erbjuds att delta. Deltagarna tilldelas varsin dag när deras elever har möjlighet att besöka två olika gymnasieskolor för att få en första inblick i hur det är att gå på gymnasiet. Eleverna väljer själva vilka program de vill se på respektive skola.

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 23 november 2018
Sidan publicerad av: Therése Swärd