Elever till final i Unga forskare

Kontakta Midgårdsskolan

Midgårdsskolan
Telefon: 090-16 59 50

Besöksadress: Paradvägen 36 901 84 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Tre elever från Midgårdsskolans NA3 har tagit hem varsitt pris i semifinalen av "Utställningen Unga forskare" som gick av stapeln i Luleå den första mars. 

Johanna Huhtasaari vann första pris med "Studie av azofärgämne", Emanuel Enberg vann andra pris med "Inlärning och maskininlärning" och Linda Lundevaller vann vattenpriset med "Diklofenak i Umeälven".

Nu väntar final på Tekniska museet i Stockholm vecka 12 där eleverna kommer tävla om olika stipendier. Det är totalt 55 projekt som tävlar och Johanna och Emanuel kommer att representera norra Sverige i finalen. Under kommande vecka kommer även Linda att få veta om hon säkrat en finalplats för att tävla om Svenska Juniorvattenpriset.

Stort grattis och lycka till!

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 11 maj 2018
Sidan publicerad av: Therése Swärd