Elever från SA2 mötte politiker i medborgarnas hus

Kontakta Midgårdsskolan

Midgårdsskolan
Telefon: 090-16 59 50

Besöksadress: Paradvägen 36 901 84 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Hur är det att jobba i maktens korridorer och representera medborgarna? Hur ser ni på #metoo-initiativet och vilka lösningar föreslår ni för att komma till förbättringar?

Detta var några av de frågor som elever från SA2 fick möjlighet att, vid en Stockholmsresa till riksdagen, samtala om med riksdagspolitikerna Björn Weichel (S) och Edward Riedel (M). Förutom politikerbesök gavs även tillfälle till rundvandring och titta på utfrågningen av statsministern. Resan till Stockholm är ett återkommande inslag på SA-programmet för att lyfta frågor om medborgarskap och demokrati.

Under resan gavs även möjligheten att gå i historiens fotspår, bl.a. genom en stadsrundvandring om Sveriges mest omtalade mordgåtor, mordet på Olof Palme. Vi avrundade med besök på några av Stockholms mer kända muséum som Forum för levande Historia, Dansmuséet och Medelhavsmuseet.

Elever SA2
Dan Jonsson och Lisa Olofsson, lärare vid SA-programmet

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 11 maj 2018
Sidan publicerad av: Therése Swärd