Lyckad FN-dag

Kontakta Midgårdsskolan

Midgårdsskolan
Telefon: 090-16 59 50

Besöksadress: Paradvägen 36 901 84 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Tisdagens aktion för FN och mänskliga rättigheter blev en fullträff! Över 125 elever, personal och besökare fotade sig med de globala mål de själva önskar uppmärksamma. Allt under hashtaggen #fnskola, #globalgoals #mänskliga rättigheter.

Samtliga bilder finns att se på under FN-föreningens instagramsida @fnmidgard Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Besöket av Alexander Gabelic, ordförande FN-förbundet, var även det uppskattat och lyckat. Alexander imponerades av elevernas driftighet och inställning samt personalens kunnande. Midgårdsskolan har här fått en god ambassadör som gärna besöker oss igen.

Under dagen gästades skolan av Sveriges radio och det inlägget går att lyssna på i sin helhet via sverigesradio.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Läs även tidigare inlägg Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. om FN-skolan.

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 11 maj 2018
Sidan publicerad av: Therése Swärd