Estetelever besökte Vasa övningsskola

Kontakta Midgårdsskolan

Midgårdsskolan
Telefon: 090-16 59 50

Besöksadress: Paradvägen 36 901 84 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Under våren inledde bildinriktningen på estetiska programmet ett samarbete med Vasa övningsskola. Eleverna från Vasa besökte då oss på Midgård och nu var det dags för våra elever i årskurs tre att besöka Vasa. 

Vid besöket i Vasa anordnades en workshop där elever från Midgårdsskolan och Vasa övningsskola jobbade tillsammans i grupper under en hel dag på deras skola. Bildkonstnären Tanja Aumanen höll i workshopen som hade den österrikiske konstnären Hundertwassers måleri som inspirationskälla. Uppdraget var att göra fria, fantasifulla tolkningar av följande teman: ekodröm, vägkaos, nätverk, störtdykning, miljödrama och maktkamp. Övningen var uppskattad av både elever och lärare och de färdiga målningarna kommer att sättas upp i Vasa övningsskolas matsal.

Elever och lärare gjorde även ett besök på Kunsti, Vasas konsthall med inriktning mot samtidskonst, där de fick en visning av den pågående utställningen. De hade också där en workshop som handlade om att teckna i konsthallen.

Tanken är att samarbetet ska fortsätta framöver och att Vasaeleverna åter igen ska besöka oss under nästa vår.

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 11 maj 2018
Sidan publicerad av: Therése Swärd