Variation av estetiska uttryck i Random Places

Kontakta Midgårdsskolan

Midgårdsskolan
Telefon: 090-16 59 50

Besöksadress: Paradvägen 36 901 84 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Torsdag 30 mars kl. 19.00 är det premiär för Random Places. Föreställningen är ett samarbete mellan eleverna på det estetiska programmet med inriktningarna Bild och formgivning, Dans, Estetik och media samt Teater.

Föreställningen Random Places har skapats inom ramen för kursen Estetisk kommunikation 1 som alla inriktningarna av det estetiska programmet läser under sitt första år på Midgårdsskolan.

Under vårterminen har eleverna arbetat med samtliga delar som ingår i färdigställandet av en föreställning, från idé till färdig föreställning. Som utgångspunkt för projektet står nio offentliga platser runt om i Umeå och med inspiration från dessa kommuniceras olika budskap med en bred variation av estetiska uttryck.

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 10 maj 2017
Sidan publicerad av: Andreas Moberg