Välkommen till oss på PRASO

25 nov - 10 feb
090-16 59 50
midgardsskolan@umea.se

Är du intresserad av något av våra program men skulle vilja veta lite mer innan du bestämmer dig? Då är du varmt välkommen att göra ett praktiskt skolorienteringsbesök (PRASO-besök) hos oss. Under PRASO-besöket får du följa med en av programmets elevambassadör under en dag, vara med på lektioner, träffa lärare och elever, äta i matsalen och känna av stämningen.

Om du vill göra PRASO-besök hos oss fyller du i formuläret längre ner på sidan. Be gärna din studievägledare eller vårdnadshavare om hjälp. När du anmält dig får du en bekräftelse/kopia på din anmälan via e-post.

Hitta rätt:

När du kommer till oss går du till Informationen (receptionsdisk i anslutning till huvudentrén) i A-huset. Där möts du av en elevambassadör eller lärare från det program som du ska besöka. I Informationen finns också personal som hjälper dig om du har några frågor.

Anmälan till PRASO

Du kan bara anmäla sig till ett program per anmälan. Det betyder att om du vill besöka två olika program måste du fylla i formuläret två gånger.

Om du vill gå tillsammans med en kompis måste han eller hon också göra en anmälan. Ni kan båda två skriva i fältet "övrig information" vem ni vill besöka programmet tillsammans med.

Klicka på det gymnasieprogram du vill besöka:

Välkommen till oss på Midgård!

Mer information
Datum: 25 november 2019 - 10 februari 2020
Tid: 08:00 - 15:00
Plats: Midgårdsskolan
Kontakt: 090-16 59 50 midgardsskolan@umea.se
Skriv ut
Senast uppdaterad: 21 november 2022
Sidan publicerad av: Andreas Härgestam Arvidsson