Digitala besök på gymnasieskolorna

Kontakta Maja Beskowgymnasiet

Maja Beskowgymnasiet
Telefon: 090-16 29 00

Besöksadress: Fridhemsvägen 2, 903 37 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Nu är det möjligt att göra digitala rundvandringar på alla kommunala gymnasieskolor. Rundvandringarna är i första hand till för eleverna i årskurs nio som brukar besöka gymnasieskolorna den här veckan. I år får eleverna även information om alla program på skolorna via digitala möten.

På grund av pandemin har alla fysiska besök under skolbesöksveckan ersatts av digitala möten. Eleverna i årskurs nio har anmält sig till två program på två skolor som de vill ha mer information om. Genom att ansluta sig till digitala presentationer får de under två olika pass veta mer om programmen och även möjlighet att ställa frågor till elever och personal.

Här kan ni se de digitala rundvandringarna:
Dragonskolan Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Forslundagymnasiet Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Maja Beskowgymnasiet Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Midgårdsskolan Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 19 november 2020
Sidan publicerad av: Andreas Moberg