Fina priser till skolans UF-företag!

Kontakta Maja Beskowgymnasiet

Maja Beskowgymnasiet
Telefon: 090-16 29 00

Besöksadress: Fridhemsvägen 2, 903 37 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Förra veckan delade Ung Företagsamhet i Västerbotten ut årets priser till UF Företagare och lärare. Coffee for a cause UF kammade hem 1:a pris i kategorin Årets vara, Umeskokbok UF blev 2:a i kategorin Årets affärsplan och 3:a i kategorin Årets UF-företag.  Jättekul! Stort grattis!

1:a pris i kategorin Årets vara
Det blev full pott för Coffee for a cause UF i kategorin Årets vara. Motiveringen löd:
Med ett lokalt tänk och ett hårt arbete har detta UF-företag marknadsfört en produkt som kan nå alla Sveriges hörn. Det enorma engagemanget och blomstrande försäljningen har givit företaget en lönsamhet som är svår att missa. Produktens marknad är stor och kvalitén är hög, juryn ser därför en framtid med många applicerbara försäljningskanaler. Bra jobbat!

Alexander Pliatsikas driver Coffee for a cause UF och företaget erbjuder högkvalitativa kaffebönor och kaffe som rostas av Umeås enda rosteri (Coastas Roasting). Coffee for a cause UF kommer representera Västerbotten i årets Digitala SM som avgörs 18-19 maj. Läs mer om företaget på instagram: coffeeforacause_uf

Två fina priser till Umeskokbok UF
Umeskokbok UF blev 2:a i kategorin Årets affärsplan och 3:a i kategorin Årets UF-företag. Företaget erbjuder en lokalproducerad kokbok med recept från Umeås främsta profiler. Syftet med boken är att hylla och lyfta fram våra lokala stjärnor. Stjärnorna har själv valt ut recepten. Umeskokbok UF består av Henric Arvidsson (produktion, inköpare), Ida Mårtensson (företagsledare, VD), Jonna Basth (ekonomi) och Moa Johansson (marknadsförare). Läs mer om företaget på instagram: umeskokbok.uf

Årets UF-lärare finns på Maja Beskowgymnasiet
Johan Edin utsågs till Årets UF-lärare och motiveringen löd:
Årets UF-lärare har med sin härliga, lekfulla energi och breda kunskap
varit en nyckelperson för etableringen av UF-företagande på en ny skola. Utmaningarna som kommer med att starta upp en helt ny skola har UF-läraren tagit med bravur och sett till att UF-företagande är en
självklarhet, både i sin kommunikation mot skolledning och elever.
Läraren har stor tro på sina elever och deras förmåga att lyckas.

Fakta
33 706 gymnasieelever driver UF-företag i Sverige läsåret 2019/2020.
I Västerbotten uppgår siffran till 836, vilket är en liten ökning mot förra året

Forskning visar att personer som drivit UF-företag i gymnasiet oftare startar företag än andra, har lägre arbetslöshet och tjänar mer. Tjejers inställning till att starta företag senare i livet ökar med hela 80 % efter att de fått möjlighet att öva på sin egen företagsamhet genom att driva UF företag. Läs mer: https://ungforetagsamhet.se/vasterbotten

För mer information kontakta: 

Jonas Stenlund
rektor
070-616 24 17
jonas.stenlund@umea.se

Henrik Ragnvaldsson
Rektor
070-316 93 41
henrik.ragnvaldsson@umea.se

Frida Vimelius
regionchef, Ung Företagsamhet Västerbotten 
070-7617411
frida.wimelius@ungforetagsamhet.se

Bild

Alexandros Pliatsikas, Coffee for a cause UF

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 8 april 2020
Publicerad: 8 april 2020
Sidan publicerad av: Marie Nygren