Skolstart 2023

21 aug - 23 aug
Fridhemsvägen 2, Umeå
090-16 29 00
majabeskowgymnasiet@umea.se

Här hittar du all information du behöver inför skolstarten.

Måndag 21 augusti

Måndag 21/8 välkomnar vi elever i årskurs 1 samt Språkintroduktion till skolan kl. 09.00, ingång sker via skolans huvudentré. Klasslistor sätts upp utanför huvudentrén på uppropsdagen. Där finns även personal som visar dig till rätt klassrum för upprop. Eleverna slutar preliminärt cirka kl. 13.00.

Om du inte kan komma på uppropet måste din vårdnadshavare (om du ej är myndig) eller du själv (om du är myndig) anmäla din frånvaro. Detta görs via telefon 090-16 64 00, via Skola24-appen, via lärplattformen Unikum eller via Unikum Familj-appen (endast vårdnadshavare) senast kl. 12.00 på uppropsdagen. Obs! Du riskerar att förlora din plats på programmet om du/din vårdnadshavare inte meddelar oss i tid.

Tisdag 22 augusti

Introduktionsdag ("Majaden") för årskurs 1 och Språkintroduktion kl. 08.30-ca 14.00.

Onsdag 23 augusti

Skolstart för årskurs 2-3 i klassrum. Undervisning enligt schema.
Porträttfotografering åk 1 och Språkintroduktion (till skolkorten) sker onsdag 23/8.

Bra att veta:

Antagning: När den slutliga antagningen till gymnasiet är klar (i slutet av juni/början på juli) kan du logga in på Gymnasieantagningens webbplats, Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. se samt svara på ditt antagningsbesked. Sista svarsdag är fredag 4 augusti. Observera att detta endast gäller åk 1, ej Språkintroduktion.
Vänligen kontakta Gymnasieantagningen i Vindeln om du har några frågor angående antagningen: tel 0933-140 00 eller mejl: gymnasieantagningen@vindeln.se

Busskort: Om du har mer än sex kilometer från din bostad (där du är folkbokförd) till skolan, kan du ansöka om busskort för dina dagliga resor till och från skolan.
För att du ska kunna få ditt busskort samma dag som skolan börjar behöver du skicka in din ansökan senast senast onsdag 16 augusti.

Observera att detta inte gäller dig som bor i Vindelns kommun. Du ansöker själv om busskort enligt rutin hos Vindelns kommun via denna länk: Vindelns kommun. Länk till annan webbplats.

Du som har ett befintligt busskort och som fortsätter hos oss för att läsa årskurs 2 eller 3 använder ditt busskort under hela gymnasietiden. Länstrafiken skickar ut en uppdatering till alla busskort under sommaren och på så sätt öka giltighetstiden inför kommande läsår. I början av höstterminen kan det vara problem med skolkorten då alla bussar hämtar hem uppdateringen. Det kan ta ett par dagar innan allt har förts över. Ett tips är att hålla kortet extra länge mot läsaren i bussen den första dagen så att uppdateringen slår igenom. Anmäl inte genast kortet som trasigt om det inte fungerar, utan försök använda det några dagar tills det har kommit igång.

Vänligen mejla oss om du har några frågor gällande busskort: majabeskowgymnasiet@umea.se

Hur hittar jag till Maja Beskowgymnasiet: Här kan du läsa mer om hur du hittar till skolan

Informationsmöte för vårdnadshavare till elev på Stråkintroduktion samt årskurs 1:
Ett informationsmöte för vårdnadshavare till en elev på Språkintroduktion samt åk 1 är inplanerat till måndag 18/9 kl. 18.30 (v38). Mer info kommer att publiceras på skolans webbplats (www.umea.se/maja) samt i Unikum (skolans lärplattform) närmare.

Klassindelning: Vi förstår att många elever är nyfikna på sina nya klasskamrater. Dessvärre fastställs inte klasserna förrän på uppropsdagen då vi måste veta vilka som har valt att tacka ja till sin plats. I början av augusti börjar reservantagningen, vilket även det kan påverka klassindelningarna. Vi kan därför inte besvara några frågor om klassindelning innan skolan startat. Vid bildandet av klasser tas hänsyn till ett flertal olika parametrar så som språkval, individuellt val, könsfördelning m.m. Liksom schemat är klassindelningen preliminär och förändras fram till skolstart.

Modersmål: Om du vill läsa modersmål och ännu inte anmält dig kontakta Veronica Sjödin, veronica.sjodin@umea.se Här finns mer information om modersmål Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Närvaroplikt: Gymnasieskolan är frivillig men när du börjar på ett gymnasieprogram är du skyldig att delta i undervisningen. Om du har mer än 4 h ogiltig frånvaro är skolan skyldig att rapportera till CSN som kan komma att dra in ditt studiebidrag. Här finns mer information om ogiltig frånvaro på gymnasiet. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Schema: Många elever är nyfikna på hur schemat för hösten kommer att se ut. Liksom klassindelningen är schemat preliminärt och förändras fram till skolstart.

Sjukanmälan och frånvaro: Myndig elev eller vårdnadshavare (till omyndig elev) gör sjuk- eller frånvaroanmälan via telefon 090-16 64 00, via Skola24-appen, via lärplattformen Unikum Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. eller via Unikum Familj-appen (endast vårdnadshavare) Mer information om sjukanmälan finns här Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Skolkortsfotografering: Alla elever i årskurs 1 samt på Språkintroduktion porträttfotograferas onsdag 23 augusti. Nya elever i åk 2–3 fotograferas i samband med att de börjar på skolan. Information om vilken tid fotograferingen sker får du i samband med skolstart.

Specialkost: Om du önskar särskild kost fyller du i blanketten för specialkost.

Observera att från och med höstterminen -23 erbjuds en laktosreducerad meny. Det innebär att den som är laktosintolerant ofta kan äta av den ordinarie menyn. De gånger som ordinarie måltid innehåller mer än 3 gram laktos per portion erbjuds ett mjölkfritt alternativ. Laktosfri dryck finns alltid till måltiderna. Läs mer Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Unikum: Unikum är Umeå kommuns lärplattform för gymnasiet. Elever använder Unikum via webbläsare i dator, läsplatta och mobil. Du som är ny elev hos oss kommer att få mer information om Unikum i samband med skolstart.

Unikum familj: Vi rekommenderar samtliga vårdnadshavare att ladda ner appen "Unikum familj" som är en app där vårdnadshavare kan anmäla frånvaro och följa sin ungdoms kunskapsutveckling. Under läsåret skickar vi även ut skolinformation via lärplattformen Unikum.
Läs mer Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Utvecklingssamtal: Under vecka 46 (höstterminen) och vecka 12 (vårterminen) är det utvecklingssamtal. Mer information kommer att publiceras i Unikum ca 2 veckor innan.

Ändra val av språk: Om du önskar ändra ditt val av språk kan du kontakta Informationen på telefonnummer 090-16 29 00 eller mejla till majabeskowgymnasiet@umea.se

Avtal som rör dig som är ny elev hos oss:

I samband skolstarten kommer du att få läsa igenom och skriva under nedanstående avtal. Mentor informerar om de olika avtalen när du börjar hos oss:

  • Dator-/IT-avtal (obligatoriskt): Under din gymnasietid får du låna en bärbar dator/en chromebook av skolan. För att du ska kunna hämta ut den behöver du ha läst igenom och skrivit under Umeå kommuns IT-avtal.
    Avtalet heter Låneregler för dator, nätverk och inloggning till IT-tjänster
  • Elevskåp och läromedel (obligatoriskt): Behövs för att du ska få kvittera ut och använda ett elevskåp samt kunna låna läromedel och böcker i skolans bibliotek.
    Avtalet heter: Låneregler för elevskåp, läromedel och böcker vid Umeå kommuns gymnasieskolor

Välkommen till oss på Maja Beskowgymnasiet!


Hälsningar,
Jonas Stenlund, rektor Maja Beskowgymnasiet
jonas.stenlund@umea.se
070-616 24 17

Katarina Nyman, biträdande rektor
katarina.nyman@umea.se
070-699 08 69

Fredrik Lindmark, rektor Språkintroduktion
fredrik.lindmark@umea.se
070-356 59 66

Henrik Ragnvaldsson, rektor Umeå Elitidrottsgymnasium
henrik.ragnvaldsson@umea.se
070-316 93 41

Mer information
Datum: 21 augusti 2023 - 23 augusti 2023
Tid: 09:00 - 15:30
Ort: Fridhemsvägen 2, Umeå
Plats: Maja Beskowgymnasiet
Kontakt: 090-16 29 00 majabeskowgymnasiet@umea.se
Skriv ut
Senast uppdaterad: 18 augusti 2023
Sidan publicerad av: Marie Nygren