Går du i åk 9? Vill du komma på PRASO?

19 nov - 8 feb
090-16 10 00
majabeskowgymnasiet@umea.se
Bild

Maja Beskowgymnasiet öppnar hösten 2019 och därför har vi tyvärr ingen möjlighet att ta emot PRASO detta läsår (PRASO innebär att du följer en klass under en hel skoldag och testar hur det är att gå på programmet).

Du kan alltid anmäla dig till PRASO på Dragonskolanlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster och/eller Midgårdsskolanlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster om du vill testa ett program under en dag (de kommer snart att öppna för praso-anmälan).

Om du blivit erbjuden en plats på NIU/RIG och vill göra praso på Umeå Elitidrottsgymnasium ta kontakt med ansvarig idrottsinstruktör för att planera en dag där du både kan besöka NIU/RIG-träningen och det program som du är intresserad av. Om du inte har kontaktuppgifter till din NIU/RIG-tränare kan du kontakta Anna Bång (070-345 80 74 eller anna.bang@umea.se) för att få hjälp. 

Öppet Hus 

Vi kommer att ha Öppet Hus på Maja Beskowgymnasiet två kvällar under v. 17. Då är du som går i åk 9 välkommen till oss för att kika på gymnasiets lokaler och träffa lärare, rektorer och övrig personal. För mer information - håll utkik här på hemsidan efter påsklovet!

Mer information
Datum: 19 november 2018 - 8 februari 2019
Tid: 08:00 - 16:00
Plats: Maja Beskowgymnasiet
Kontakt: 090-16 10 00 majabeskowgymnasiet@umea.se
Skriv ut
Senast uppdaterad: 25 mars 2019
Publicerad: 25 mars 2019
Sidan publicerad av: Marie Nygren