Umeå kommuns gymnasieelever kan hämta skollunch

Kontakta Forslundagymnasiet

Forslundagymnasiet
Telefon: 090-16 41 60

Besöksadress: Forslunda 1, 905 91 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

På grund av coronapandemin och den situation som vi just nu befinner oss i har tekniska nämnden fattat beslut om att erbjuda Umeå kommuns gymnasieelever möjlighet att hämta skollunch från ett urval av kommunens skolrestauranger.

– Syftet är att de elever som önskar få ta del av skolmåltiden ska få möjlighet att hämta lunch, säger Lena Karlsson Engman (S), tekniska nämndens ordförande.

De elever som bor i Umeå kommun och går på de kommunala gymnasieskolorna Dragonskolan, Forslundagymnasiet, Maja Beskowgymnasiet och Midgårdsskolan får möjlighet att hämta skollunch i ett urval av kommunens grundskolor och gymnasieskolor.

För mer information och beställning: www.umea.se/hamtaskolmatlänk till annan webbplats

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 21 april 2020
Publicerad: 17 april 2020
Sidan publicerad av: Therése Swärd