Stipendium till Tanzaniaföreningen!

Kontakta Dragonskolan

Dragonskolan
Telefon: 090-16 24 20

Besöksadress: Dragongatan 1, 903 22 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

De gjorde det igen – Tanzaniaföreningen har åter tilldelats Umeå Folkets Hus stipendium Miljökronan.

Tänk vilka fantastiska medmänniskor det finns som stöttar ungas önskan om en bättre framtid. Umeå Folkets hus bjuder på en magisk start på 2023 med beskedet att Dragonskolans Tanzaniaförening återigen stöttas genom att tilldelas priset Årets Miljökrona 2022. Miljökronans fond vars stipendiepengar generas av antalet konferensbesökare, en krona per betalande konferensgäst vid Umeå Folkets hus, är tänkt ska gå till projekt som lägger fokus på social hållbarhet. För 2022 års räkning innebar det 21 400 kr som nu går oavkortat till sponsring av studier till ungdomar och unga vuxna i Mnini, Tanzania. Dessa medel från Miljökronan är ett extra välkommet bidrag som tillsammans med julens insamling kommer komma väl till hands.

Styrelsen och elever aktiva inom Tanzaniaföreningen är innerligt tacksamma att Umeå Folkets hus fortsätter stötta ungdomarna inom Tanzaniaprojektet. Tillsammans kan vi skapa en bättre värld!

Tanzaniaföreningens styrelse genom ordf. Lisa Olofsson

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 27 januari 2023
Sidan publicerad av: Hanna Christoffersson