Skolval 2022

Kontakta Dragonskolan

Dragonskolan
Telefon: 090-16 24 20

Besöksadress: Dragongatan 1, 903 22 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

För att möta upp mot det nära stundande valet har samhällskunskapslärarna på Dragonskolan riggat tre större aktiviteter som ska möjliggöra att våra elever får viktig förberedelse och kännedom om hur, när och varför vi har val samt olika alternativ att rösta på.

  1. Kuben i Mitten görs om till valstuga. Valstugan bjuder på information om varför vi har val och ger utrymme för elever att tänka till om demokratiska utmaningar.

  2. Debatt i Mitten med dueller mellan partierna i sakfrågor som står högt upp på listan i årets val. Onsdag den 7 september Kl 10-12:30. För eleverna innebär detta möjligheter att lyssna till argument, hitta igen sig själv i vad man själv står politiskt och samtidigt även lära sig om andras perspektiv på sakfrågor.

  3. Skolval i Idrottshallarna. Onsdag 7 september Kl 9-15. Samma dag som debatten genomförs även skolval på skolan. Skolvalet sker i idrottshallarna och bemannas av elever och personal. Elever uppmanas att gå och rösta på valfri tid, precis som i ordinarie val. Ta med skolkort eller annan legitimation.
Bild

Bildtext (Ändras i inställningar och glöm inte alt-text)

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 3 oktober 2023
Sidan publicerad av: Hanna Christoffersson