Till dig som sökt lärlingsinriktning BF eller VO

Kontakta Dragonskolan

Dragonskolan
Telefon: 090-16 24 20

Besöksadress: Dragongatan 1, 903 22 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden har beslutat att BF och VO med lärlingsinriktningar inte kommer att starta i höst. Du är välkommen att istället söka någon av våra skolförlagda utbildningar inom Barn- och fritidsprogrammet eller Vård- och omsorgsprogrammet alternativt något av våra andra program. Läs mer om dem på www.umea.se/dragon

Vad behöver du göra nu

Under omvalsperioden 12 april till den 3 maj måste du gå in på www.gymnasieantagningen.nu och göra en helt ny sökning till gymnasiet. Obs! Det är viktigt att du gör detta, annars kan det påverka din chans att komma in på den utbildning du önskar.

Efter ditt val inväntar du den slutliga antagningen som sker i slutet av juni utifrån dina slutbetyg i grundskolan och svarar på antagningsbeskedet från Gymnasieantagningen. Om du har några frågor, vänligen kontakta din studie- och yrkesvägledare.

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 16 april 2021
Sidan publicerad av: Madelene Tiger