Informationsbrev till elever i årskurs 9

Kontakta Dragonskolan

Dragonskolan
Telefon: 090-16 24 20

Besöksadress: Dragongatan 1, 903 22 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Elever i årskurs 9 har i dagarna fått ett informationsbrev (ej antagningsbesked) från de kommunala gymnasieskolorna. Brevet innehåller information om vad som händer i samband med slutantagningen till gymnasiet.

På grund av ett fel i samband med tryck kan även elever som inte valt ett program på Dragonskolan ha fått ett informationsbrev från oss. Detta påverkar inte antagningen eller valet till gymnasiet. Vi beklagar det som inträffat och kommer att skicka ut en rättelse.

Du som gjort ett val till gymnasiet i årets gymnasieval kan se dina programval via valwebben Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. på Gymnasieantagningens webbplats.

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 9 april 2021
Sidan publicerad av: Therése Swärd