Bromsa smittan med rondeller och dubbelfiligt

Kontakta Dragonskolan

Dragonskolan
Telefon: 090-16 24 20

Besöksadress: Dragongatan 1, 903 22 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Skolledningen på Dragonskolan har beslutat att införa dubbelfiligt och rondeller i form av golvdekaler i delar av skolans lokaler. Dekalerna kommer att monteras i Mitten, Södra gatan och anslutande korridorer. Åtgärden görs för att hjälpa till att bromsa spridningen av Covid-19.

Dragonskolan är länets, och en av landets, största skolor. Här rör sig vanligtvis tusentals elever, lärare och annan personal varje dag. Även nu under pandemin är det periodvis mycket folk i lokalerna. Förutom att följa alla restriktioner från Folkhälsomyndigheten och region Västerbotten går skolan nu alltså ett steg till och märker upp delar av golvet på skolan.
– Men den volym elever vi har känns det viktigt att vi gör det vi kan för att bidra till att bromsa smittan. Det här blir en extra påminnelse till alla som rör sig i våra lokaler om att hålla avstånd säger Henrik Bolin, rektor på Dragonskolan.

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 16 mars 2021
Sidan publicerad av: Madelene Tiger