Temadag om psykisk ohälsa på Barn- och fritidsprogrammet

Kontakta Dragonskolan

Dragonskolan
Telefon: 090-16 24 20

Besöksadress: Dragongatan 1, 903 22 Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Förra veckan var det tema psykisk ohälsa i Västerbotten. Barn- och fritidsprogrammet på Dragonskolan hakade på och hade en temadag om psykisk ohälsa. - Målet med dagen var att göra eleverna medvetna om vad psykisk ohälsa är för något och inspirera till aktiviteter som bidrar till en god hälsa, säger Sofia Johansson, lärare på Dragonskolan.

Temadagen inleddes med en gemensam frukost i varje klass. Därefter fick eleverna på Barn- och fritidsprogrammet lyssna på en föreläsning i aulan som handlade om hur det är att leva med psykisk ohälsa.

Under resten av dagen fick eleverna prova på olika aktiviteter, till exempel  boxning, yoga, gym, teaterövningar, mandalmålning till lugn musik. Eleverna fick också information om vad som orsakar stress samt vad man själv kan göra åt det.

Dagen avrundades i aulan där elevhälsoteamet informerade om sitt arbete och hur de arbetar för att hjälpa eleverna. De finns där om någon behöver stöd eller hjälp. Våga söka upp dem, var budskapet.

Temadagen var mycket uppskattad av både elever och personal.

För mer information kontakta:
Sofia Johansson
lärare, idrott & hälsa samt religion
070-6677037
mejl Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Bild

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 14 november 2017
Sidan publicerad av: Marie Nygren