Kontakta Västangårds skola F–9

Västangårds skola F–9
Telefon: 090-16 10 00
E-post:

Besöksadress: Aktörgränd 29

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Rektorer

Årskurs F-6:
Patrik Sandström
090-16 50 75
070-315 38 84
patrik.s.sandstrom@umea.se

Årskurs 7-9:
Myrtle Nestander
090-16 50 69
070-699 24 64
myrtle.nestander@umea.se

Administration

Personaladministration, vikarier, skolskjutsar:
Susanna Enqvist
090-16 51 90
susanna.enqvist@umea.se

Elevregistrering, beställningar, fakturor:
Monika Nyberg
090-16 51 91
monika.nyberg@umea.se

Skolskjuts

För- och grundskolans skolskjutshandläggarelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Områdeschef F-6 Sydväst

Erik Nordahl
070-256 23 53
erik.nordahl@umea.se

Områdeschef 7-9

Karin Thysell
070-624 41 05
karin.thysell@umea.se

Lärare

Finns tillgängliga via skolportalen i Unikum

Fritidsavdelningar

Kvarnen 090-16 51 75
Kojan 090-16 50 70
Lidret 090-16 51 98
Loftet 090-16 51 99
Fritidsklubben 070-850 45 18

Specialpedagoger

För årskurs F-6:
Annica Sjödin
090-16 51 81
annica.sjodin@umea.se

För årskurs 7-9:
Helen Engdahl 
090-16 51 64
helen.engdahl@umea.se

Skolkurator, elevhälsan

Sara Ström Bargell
090-16 50 45
072-239 17 93
sara.bargell@umea.se

Skolsköterska, elevhälsan

Anna Sjögren
090-16 50 73
070-585 84 10
anna.sjogren@umea.se

Skolläkare, elevhälsan

Kontaktas via skolsköterskan

Studie- och yrkesvägledare

Annelie Fredriksson
070-213 06 06
annelie.fredriksson@umea.se

IT

Hans-Erik Långström
070-377 51 92
hans-erik.langstrom@umea.se

IT-pedagog F-6 Sydväst

Dan Carlsson
073-064 09 81
dan.carlsson@umea.se

IT-pedagog 7-9

Heléne Ericsson
070-582 30 98
helene.ericsson@umea.se

Skolbibliotek

090-16 50 86

Skolrestaurang

090-16 51 93

Vaktmästeri

076-104 47 66

Skriv ut
Senast uppdaterad: 21 september 2021
Publicerad: 28 februari 2018
Sidan publicerad av: Sanna Brandt